3 kielinen lapsi

coede

Meidän poika joutuu oppimaan kolme kieltä. Suomi, espanja ja englanti. Puhumme molemmat omia äidinkieliämme pojalle ja keskenämme sitten englantia, oppiiko tuo englantia tai ei siitä, on ihan sama. mutta koulussa viimeistään.
meillä vielä täällä espanjassa kunnalinen koulu ei ole oikein suosiossa meidän perheessä ja näin ollen lapsi menee yksityiseen kouluuun. 300m kotoa sattuu olemaan yksi koulu ja siellä opetuskielet ovat englanti ja espanja,joten sieltä se kolmas kieli tulee.

siinä sitten odotellaan että minkä sanan se poika sanoo ensimmäiseksi ja millä kielellä? ;)

6

1638

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joandra

      Ja saattekin odottaa aika kauan että se ensimmäinen sana sieltä putkahtaa.
      Melkein sama tilanne kyllä meillä; itse puhun äidinkielenä englantia ja suomea, mies englantia ja asumme Hollannissa. Kielen kehitys kyllä hidastuu aina kun tulee kieliä lisää, ja sillä lapsella kestää aikaa erottaa ne kielet toisistaan. Neuvolatädin mukaan ei pidä älähtää jos ei ole sanonut mitään järkevää vielä 2-vuotiaanakaan.

      • tehty on!

        Tiedoksi, että kielen kehityksen ei tarvitse AINA myöhästyä yhtään, vaikka lapsella olisikin useampia kielia opittavinaan.

        Oma kokemus: äidillä kieli 1, isällä kieli 2 ja ympäristössä kieli 3. Meillä havaittiin vain kakkoskielen oppisen suhteen viivästymistä yksikielisessä ympäristössä eläviin kakkoskielisiin lapsiin verrattuna. Syynä oli yksinkertaisesti se, että isä vietti liian vähän aikaa lasten kanssa!

        Lapset ovat nyt aikuisia ja osaavat äidinkielen tasoisesti kaikki kolme kieltä, suullisesti ja kirjallisesti sekä ilman murtamista.

        Ei silti pidä luulla, että tuohon tulokseen pääsee itsestään. Pitää olla hyvin tietoinen siitä mitä tekee. Paljon aikaa ja energiaa pitää myös käyttää kielen kehityksen tuemiseen.


      • coede
        tehty on! kirjoitti:

        Tiedoksi, että kielen kehityksen ei tarvitse AINA myöhästyä yhtään, vaikka lapsella olisikin useampia kielia opittavinaan.

        Oma kokemus: äidillä kieli 1, isällä kieli 2 ja ympäristössä kieli 3. Meillä havaittiin vain kakkoskielen oppisen suhteen viivästymistä yksikielisessä ympäristössä eläviin kakkoskielisiin lapsiin verrattuna. Syynä oli yksinkertaisesti se, että isä vietti liian vähän aikaa lasten kanssa!

        Lapset ovat nyt aikuisia ja osaavat äidinkielen tasoisesti kaikki kolme kieltä, suullisesti ja kirjallisesti sekä ilman murtamista.

        Ei silti pidä luulla, että tuohon tulokseen pääsee itsestään. Pitää olla hyvin tietoinen siitä mitä tekee. Paljon aikaa ja energiaa pitää myös käyttää kielen kehityksen tuemiseen.

        eipä meillä kiire ole, vaikka tottakai odottaa että puhuuko suomea vai espanjaa, ja eka sana ja lopulta puhe tulee kun tulee..


      • Auroora

        Meillä kaksikielinen tyttö jolla ikää 1 v 2 kk. Minun äidinkieleni on ruotsi, mieheni suomi.

        Tyttö osaa sanoa jo mm. mamma, isi, tutte (tutti, tulee sanasta tutten), kukka, pallo, kakka, nalle, ja ymmärtää selvästi kumpaakin kieltä yhtä hyvin. Kielellistä tukea tyttö saa isovanhemmiltaan, muilta sukulaisilta sekä pihamme suomenkielisiltä lapsilta ja aikuisilta.

        Se on kyllä totta että lapsi alkuun sekoittaa kielet keskenään, eli vaikka hän kuulee että vanhemmat puhuvat eri sanoin, hän ei välttämättä heti käsitä eroa. Lasta voi korjata, eli jos hän sanoo "anna minulle spade", voi toistaa hänelle "ai haluatko lapion?". Kannattaa olla ehdoton, eli tietyn ihmisen kanssa puhutaan aina tiettyä kieltä.

        Itse olen puhunut pienestä asti suomea suomenkielisten sukulaisten ja kavereiden kanssa puhuessa, enkä edes muista milloin olisin "oppinut" kielen. Luonnollisesti toisen kotimaisen oppiminen on helpompaa kuin jos asuisi ulkomailla.


    • serkku

      on kolmekielisestä perheestä ruotsi-heprea-englanti. Puhuu vanhempien äidinkieliä eli ruotsia ja hepreaa, mutta ei englantia jota vanhemmat puhuvat keskenään. Johtuu varmasti siitä että eihän hänelle kukaan suoraan sano englanniksi mitään. lapsi on nyt 5-vuotias

      • 3 kieltä

        asumme myös espanjassa ja meidän tyttö on kolme vuotta täyttävä ja espanjalaisessa päiväkodissa. keskiviikkoisin heillä on englantia sekä lastenohjelmia katsoo englanniksi. Kotona puhutaan suomea.

        Nyt jo osaa erottaa, kenelle puhutaan suomea ja kenelle espanjaa...molemmat yhtä vahvoja. Tuo englanti on vain pieni kiva lisä, eikä siitä toki osaa kuin ,muutamia sanoja ja sanontoja, mutta sitten kun haluaa opetella niin varmasti helpottaa tämäkin pohja!

        Melkein kateellisena ajattelen, mikä rikkaus lapselle. Itse kun on joutunut kaikki kielet opiskelemaan koulun penkillä.

        Puhe hidastui hieman, eli oli todella pitkään vain sanoja toisen perään. Nyt jo tulee ihan kunnon lauseita ja keskustelua molemmilla kielillä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      263
      16894
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5434
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2573
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2051
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1758
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      992
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      952
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      31
      872
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      869
    Aihe