Saanko ottaa kiinni

Nimetön

Nyt taas on se aika kun koulupojat ammuskelevat kaikenlaisilla vempeleillään ihmisiä, itse sain jonkin kuulan poskeeni ajaessani autoa. Kyllä niille pojille sen jälkeen maistui metsä.
Kyselenpä vaan, saanko ottaa pojat kiinni, kysyäkseni vain heidän henkilötietonsa, vai tarvitseeko kiinnioton jälkeen soittaa poliisi paikalle (olis niillä tärkeempääki tekemistä), vai tarviiko vaan tyytyä kohtaloon ja odotella seuraavaa paukkua.

3

318

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jurristi

      Lain mukaan jokainen saa ottaa kiinni verekseltä tai pakenemasta tavatun rikoksentekijän, jos rikoksesta saattaa seurata vankeutta tai rikos on lievä pahoinpitely, näpistys, lievä kavallus, lievä luvaton käyttö, lievä moottorikulkuneuvon käyttövarkaus, lievä vahingonteko tai lievä petos. Kaikilla on myös oikeus ottaa kiinni se, joka viranomaisen antaman etsintäkuulutuksen mukaan on pidätettävä tai vangittava. On silti muistettava, kenellä tahansa ei ole oikeutta säilyttää kiinniotettua, vaan että kiinni otettu on viipymättä luovutettava poliisimiehelle.

      Jos kiinniotettava tekee vastarintaa tai pakenee, kiinniottaja saa käyttää tarpeellisia voimakeinoja, joita voidaan pitää kokonaisuutena arvioiden puolustettavina, kun otetaan huomioon rikoksen laatu, kiinniotettavan käyttäytyminen ja tilanne muutenkin. Mahdollisten voimakeinojen tulee olla kiinnioton kannalta tarpeellisia, eikä minkäänlaisia ylilyöntejä voimakeinojen käytön suhteen sallita.

    • Susi

      Rikoksentekijän saa jokainen ottaa kiinni verekseltä tai pakenemasta.

      Kunhan ei ole erehtymisen mahdollisuutta tekijästä, eikä käytä liiallisia voimakeinoja. Varsinkin alaikäisten kohdalla juuri tuo liiallisten voimakeinojen käyttö on hyvin ohut raja.

      Kiinniotetut tulee luovuttaa viipymättä poliisille.

    • toimia niin

      ottaa kiinni ja soitto poliisille,
      tai jos vaan juoksuttaisi niitä amurista kaupin metsään asti, ehkä siinä välillä oppivat ihmisen tavat, joihin mielestäni ei kuulu rauhanaikana ihmisten ammuskelu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      155
      11938
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      149
      5430
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      43
      4477
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      132
      3632
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2738
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1926
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      107
      1646
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      361
      1601
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      102
      1506
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1451
    Aihe