Täällä kun on noista sihteerin/toimistotyöntekijän palkoista kyselty niin kysynpä minäkin..Paljonko voisi pyytää kk-palkkaa kun työtunteja viikossa kertyykin vain 24? Uutta paikkaa tarjotaan ja mietin kannattaako nykyisestä vaihtaa (37,5h/vko ja palkkaus tasolla - orja) vai putoaisiko tulotasoni entisestään... Uudessa paikassa työnantajana on pk-yritys, työtehtävät käsittävät osto-myyntireskontraa, puhelinvaihteen hoitoa monenmoista yleistä toimistohommaa.
Toimistosihteerin palkka
paraneeko vaihtamalla
42445
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
jos kokoaikaisesta työstä vaihdat osapäiväiseen - oisko joku normaaliprosentti 55 % eli osa-aikatyön palkka 55 % normaaliajan palkasta.
Nojoo, sehän on tietty selvää että tulotaso putoaa jos vaihtaa kokoaikaisesta osapäiväiseen.. Mutta tässä lähinnä kysymys oli se, että paljonko voisi ko. tapauksessa pyytää palkkaa. Nimittän tämän hetken palkkani on OIKEASTI surkea ja jos siihen vertaa niin 50% laskulla ei tulisi toimeen mitenkään kun tälläkin hetkellä pakollisten maksujen (vuokra+puh.lasku) jälkeen jää hädin tuskin ruokarahat.
Paljonko saat tämän hetkisestä työstä kk-palkkaa?
Itse saan vastaavista hommista 2300/kk edut (puh., lounarit) täydestä työviikosta, myös pk-yritys. Tämä siis vain vertailupohjaksi, koska en tiedä mitä itse saat tällä hetkellä..