Meillä on 6 v. sekarot. narttu (pystykorvaa,lapinkoiraa ja karjalankarhukoiraa). Koira haukkuu melkein kaikkea mikä liikkuu mutta se on ongelmistamme pienempi. Koira ei hyväksy ketään, jos se ei ole tuntenut ihmistä pennusta asti, harvan koirankin se on vain hyväksynyt. Nyt on ilmennyt aika suurta epäluuloisuutta ja varautuneisuutta myös läheisimpiinkin ihmisiin. Pelkäämme, että koira puree. Meillä olisi muutto muutamaksi kuukaudeksi sukulaisten luo ja emme tiedä mitä tehdä koiran kanssa. Emme haluaisi lopettaakaan sitä. Olemme "hälyttäneet" jopa koiraterapeutin mutta tulokset olivat laihoja. Hän sanoi koiran olevan dominoiva kuten se onkin. Meillä on 2 lasta joista jo toiselle koira on näyttänyt hampaitaan. Nyt ovat hyvät neuvot tarpeen! Kiitos jo etukäteen vaivannäöstä!
koiran varautuneisuus
3
360
Vastaukset
- sam
Meillä oli sama tilanne 4 vuotta sitten olin tuolloin itse melko pieni, koiramme sekarotuinen Puppe oli tuolloin 8 vuotias. Se oli aina ollut tarhassa, pitkään vanhempani luulivat että se on epäsosiaalinen mutta Puppe oli varsin kiltti, ainakin "johtajaansa" eli isääni kohtaan, minulle joka hoidin koiraa.. No olin sille alamainen ja se pomotti minua; näykki, haukkui ym. Se tiesi että olen heikompi ja sen mielestä olin myös alempi arvoinen.
Ongelma alkoi ratketa vasta kun kasvoin ja Puppe huomasi minun olevan johtaja, en tiennyt koiranhoidosta juuri mitään mutta jotenkin Puppe alkoi kohdella minua tasavertaisena, siitä pisteestä en koskaan edennyt mutta elämä sujui mallikkaasti siihen asti kun Puppele vanhuus tuli vastaan.
Se miksi vastasin oli se, että Puppe oli mys TODELLA varautunut toisia koiria ja miehiä kohtaan se oli tosdellinen ongelma jonka syitä olivat huono sosialistaminen ja huonot kokemukset miehistä (vieraista siis).
Nykyinen koirani pelkäsi myös pentuna vieraita ja annoin sille omaatilaa, se sai itse mennä katsomaan tai olla katsomatta. Veikkaan että oma koirasi saattaa myös pelätä vieraita? Se mitä teidän pitäisi kuitenkin ensin tehdä on pistää arvojärjestys uusiksi, annatteko koiralle aina sen haluaman huomion? Pistäkää koira koville... Olet varmaan kuullut "lauman ulkopuolelle sulkemisesta"? Veikkaan että se helpottaisi.. Niin ja on monia hyviä kirjoja joissa käsitellään aihetta.
Oli kyllä aika paska zäkä ton koiraterapeutin suhteen teillä, kannattaisi harkita myös yhteydenottoa oikeen kunnon ongelmakoira kouluttajaan. - ...
Lukekaa Jan Fennellin kirja Kuuntelen koiraani ja Koulutan koirani, niistä voi olla apua. Myös kunnolliseen ongelmakoirakouluttajaan kannattaa ottaa yhteyttä.
http://www.koiraneuvola.fi/- mää
Toiset rodut ovat luonnostaan epäluuloisia vieraita yms. kohtaan. Onko koira tutkittu ettei sillä ole kipuja? Äkillinen kipu voi aiheuttaa agressiota ja outoa käytöstä jopa omia ihmisiä kohtaan. Esim koiraterapeuttien sivuilla on yhteystietoja ympäri suomen ongelmakouluttajista, sinne vaan yhteyttä. Kovalla kädellä en ongelmakoiraa lähtisi koulimaan ennen kuin on suljettu pois kipuilu, arkuus jne. Aina ei ole kysymys välttämättä dominanssista.Tsemppiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18313718
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1585493Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454960Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1563734Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska402863Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1282042Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1201811Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3721707Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121560Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1371525