Määrä-alasta

Urpo

Osaisko joku viisaampi neuvoa, tai löytyiskö joltain jopa kokemuksia seuraavanlaisesta asiasta: Kaksi määrä-alaa myydään yhdessä, toinen on iso,yli 3ha, ja toinen noin 1 ha. Isommalle alalle ei ole rakennusoikeutta, mutta pienemmälle on. Kun näistä tulee lohkomisen jälkeen yksi kiinteistö, saako silloin isommallekin alalle rakentaa? Eli siirtyykö rakennusoikeus pienemmän määräalan mukana koskemaan koko tilaa? Näiden määräalojen ainoa hyvä ja kova rakennuspaikka on tuon isomman määräalan puolella.

3

678

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • noita alojahan

      ei ole pakko yhdistää, mutta yhdistämällä rakennuspaikan valinta pitäisi olla vapaata.

      Lisärakennusoikeutta se ei lisää antane.

      Mutta vain kunnan rakennustarkastaja osaa sanoa mihin siinä kunnassa saa rakentaa.

      • rak.tark.

        Nimimerkki "noita alojahan" on pääsääntöisesti oikeassa, varsinkin sen suhteen, että kannattaa kysyä rakennustarkastajalta.

        Jos isomman määräalan rakennusoikeudettomnuudelle on jokin paikkaan liittyvä syy (liito-orava, valkoselkätikka, idänkurho, muinaishauta...) ei suojelu määräalojen yhdistämisellä muuksi muutu. Myös aikaisemmin toteutettu (kantatilojen) rakentaminen voi vaikuttaa asiaan.


    • Äijä*

      Riippuu siitä syystä, miksi vain toiselle määräalalle on myönnetty rakennusoikeutta ja toiselle ei. Joku syyhän asiaan on olemassa. Ei rakennusoikeuden myöntämättä jättäminen määräalalle ole mielivaltaista, vaan siihen on oltava jokin perusteltu syy. Tie tulossa? Kaava tulossa? Vesistö tai suojelualue vieressä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      102
      6508
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      84
      4954
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      107
      3218
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      30
      3062
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2265
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1636
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1231
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      339
      1222
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1136
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      904
    Aihe