Objektiivin

Miten esimerkiksi Sigman 170-500 F5-6.3 objektiivin polttoväli voi olla 500mm? Itse laitehan on vain 232mm pitkä. Onko se peilitele? vai miten se polttoväli saadaan niin pitkäksi?
4969
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

En tiedä, mutta arvelen noissa zoomeissa käytetyn uutta stealth-teknologiaa, joka mahdollistaa isojenkin esineiden/asioiden esittämisen pienessä muodossa. Eli siis toisin sanoen kyseinen putki on oikeasti reilustikin yli puolimetrinen, mutta stealth-teknologialle osa siitä on saatu ihmissilmälle näkymättömäksi. Toinen teoriani on, että sinä ja me olemme eräänlaisessa toisessa ulottuvuudessa, joka mahdollistaa esineiden/asioiden esittämisen epäloogisesti. Hyvä puoli tässä teoriassa on se, että meidät tullaan pelastamaan tästä ulottuvuudesta tai "maailmasta" erään Morpheus-nimisen jäppisen toimesta.

Äänestä

Kertoo sen, että putkesta tulisi 500mm polttoväliltään jos se olisi toteutettu yhdellä ainoalla kokoojalinssillä. Mutta kun sinne sisään koottu useampia linssejä peräkkäin, niin niillä saadaan valonsäteet taittumaan tiukemmin kennon/filmiruudun kokoiselle alueelle ja samalla systeemin pituus lyhenee. Ennenwanhaan tuollaiset telet saattoivatkin olla melkein sen puoli metriä pitkin tai ainakin melkein!!!

Yksi kuva kertoisi enemmän kuin...

Korjailkaa jos olin väärässä...

Äänestä

http://www.kh-joker.com/room/camera/lens/lens/170-500-01.JPG

Tuo mitta on putken ollessa 170 mm asennossa. Kun zoomirengasta pyörittää, mittaa tulee lisää.

Edellinen viesti on myös totta ja lisäksi noilla paremmilla materiaaleilla (Canonin UD ja Super UD, Sigmalla SLD ja ELD) saadaan kai vielä vähän pois. Canonillahan on sitten vielä DO-linssit, joilla saadaan noin kolmas osa pois objektiivin koosta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pituus? kirjoitti:

Miten esimerkiksi Sigman 170-500 F5-6.3 objektiivin polttoväli voi olla 500mm? Itse laitehan on vain 232mm pitkä. Onko se peilitele? vai miten se polttoväli saadaan niin pitkäksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu