Kainuun Energia jatkaa ihmisten ryöstämistä ja nostaa hintojaan, mutta eipä haittaa, -heitän taas yhden sähkölaitteen nurkkaan ja järkeistän sähkönkäyttöä entisestään. Näin olen tehnyt jo useamman vuoden ajan. Viime vuodelta sain melkein 400€ sähkölaskun palautusta eli tänä vuonna en ole joutunut maksamaan vielä yhtään sähkölaskua ja Kainuun Energia on vieläkin maksun puolella minulle. Että siinä vaan selitelkää päästöoikeuksien vaikutusta hintoihin arvoisat energiaherrat, paskaa te puhutte kuitenkin ja minä vaan vähennän tuotteidenne ostamista.
Kainuulainen
10
624
Vastaukset
- EvpTJ
Höpö puhetta. Yhtä paljon se kaikille maksaa, köyhästä se vain tuntuu kalliimmalta. Ei kainuulaisten yksitystaloksien kulutuksen pihtaileminen hetkauta myyntiä suuntaan eikä toiseen, teet sillä vain itsellesi helvetin.
- Monopolien vastustaja
Hyvin kirjoitettu nimimerkki "sähköyhtiö". Olen kanssasi samoilla linjoilla ja sanotun lisäksi kilpailua pitää saada enemmän Suomen sähkömarkkinoille vaikka sitten Venäjältä, jotta hinnat tippuisivat. Monopolit ja kartellit ovat kuluttajien pahimpia vihollisia, ne on murrettava kilpailulla, lakiteitse tai ostoboikoteilla. Jos ne ei auta, niin vaihdetaan porukoita Arkadianmäellä ja muissa päätäntäelimissä. Muutos parempaan saa aina alkunsa jokaisen sisäisestä energiasta.
- luottamusmiehet
Kyllä hallitus vastaa korotuksista. Hallituksen jäsenten nimet pöytään!
- Sähköpulju
luottamusmiehet kirjoitti:
Kyllä hallitus vastaa korotuksista. Hallituksen jäsenten nimet pöytään!
Ketä kainuulaisia poliitikkoja sieltä löytyy ?
- Vai peräti omistajissa ?
Ei sinne kainuulaiseen sähköyhtiöön ainakaan tämä vikojen ilmoittaminen onnistu. Aina on puhelin varattuna.
Huono palvelu on huonoa palvelua.
Tämä antaa kyllä selkeän kuvan toiminnasta ja sen tasosta. - Vai mikä auttaisi ?
Jokohan tulisi halvemmaksi ostaa oma aggrekaatti ja tehdä sillä omat sähkönsä ?
- aggregaatti
Sillä saa sähköä, kun sähköä ei tulekkaan enää töpselistä.
Siinä vain palaa kallista tuontienergiaa.
Jos omistaa sähköttömän kesämökin,niin hyvä hankinta.Voi käyttää varavoimamahdollisuutena omakotitalossakin, jos pitkiä sähkökatkoksia. Valoa tupaan ja pakastimetkin toimii!
- sähkösyöppö
Aikamoien sähkösyöppö on ollut se kone, jonka heitit nurkkaan. 400 € säästö vuodessa meinaa
8.5 sentin kWh hinnalla noin 1.1 kWh kulutusta tunnissa. Kotitaloukoneissa on vähän tuollaisia härveleitä, varsinkin jatkuvassa käytössä. Esim. pakastin ja jääkaappi kuluttavat huomattavasti vähemmän. Ne ovatkin lähinnä niitä laitteita, jotka ovat koko ajan kytkettynä. Saunan kiuasta (6 kWh) tuolla lämmittää n. 10 minuuttia.
Aivan, olen pilkun n'''ija. Oikea asenne, että sähkössä säästetään. - Ahneita ovat
Ne ovat 90 prosenttia ovat nostaneet sähkönhintaa viimeisen 5-vuoden aikana.
Eli sähkönhinta on lähes kaksinkertaistunut viimeisen 5-vuoden aikana.
Kyllä siitä piisaa jo muutama miljoona euro optioita johtajille jaettavaksi ja ulkomaisille omistajille samaten voittoja. - Kilpailutus kunniaan
Ai onko joku oikein saanut Kainuun Energialta tasauslaskun? Mulle eivät suostu antamaan, sanovat ettei joka vuosi tarvitse. Nyt maksan edellisen asukkaan kulutuksen mukaan. Ei se mitään, maksan kohta eri yhtiöön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1107133
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h955204Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1143463Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333372Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352504Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191846Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961481Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3411431Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311336- 481094