Lahja kirkossa kävijältä?

ei häihin kutsuttu

En tunne yhtään hääetikettejä sun muita kun en ole ikinä kyseisistä juhlista ollut mitenkään erityisesti kiinnostunut. Olen kuitenkin huomenna menossa kirkkoon katsomassa pitkäaikaisen ystävän vihkimistä. Ystäväni järjestää kuitenkin kirkon jälkeen hyvin pienimuotoisen tilaisuuden vain lähimmille perheenjäsenille eikä ystäviä ole kutsuttu varsinaiseen hääjuhlaan.

Mietin kuitenkin oletetaanko minun hankkivan lahjaa, ostavan kukkia tai vievän edes korttia tai muuta sellaista? Missä välissä sen voisi edes antaa kun menen tosiaan vain kirkkoon? Tuli mieleen että kortin voisi ehkä toimittaa vaikka ihan postitse jälkikäteen.

Joku joka on enemmän osallistunut erilaisiin häihin osaisi ehkä neuvoa mitä tässä tilanteessa joku minulta saattaa odottaa. Missään nimessä en haluaisi ystäväni mieltä pahoittaa tai käyttäytyä odotusten vastaisesti. Jostain kuitenkin luin, että periaatteessa häälahjan arvon ajatellaan vastaavaan häissä tarjottavien ruokien hintaa. Koska tässä tilanteessa en ole menossa häihinkään, niin lahjakaan ei siinä mielessä olisi etiketin muikainen.

5

1726

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä

      Sinun ei lahjaa tarvitse viedä. Kuten jo sanoit eihän siinä ole edes pahemmin tilaisuutta lahjaa hääparille antaa tuo on hyvä ohjesääntö tuo lahjan arvon tulisi olla häissä tarjottavan ruoan arvo.

      Hyvä idea mielestäni tuo kortin lähettäminen jälkikäteen.=)

      PS: Häihin ei ole tapana viedä kukkia

    • silti kivaa

      Minä lähettäisin sen kortin etukäteen, yrittäisin ajoittaa niin, että on perillä mahdollisimman tarkkaan oikeana päivänä (postin kulku ja mahdolliset pyhät huomioiden). Mukaan saattaisin laittaa jotain pientä kivaa, joka vastaa morsiusparin mieltymyksiä. Eli tyyliin leffaliput, jos pariskunta on elokuvista tykkäävää sorttia.

      On totta, että jos arvostellaan sen mukaan, että lahjan pitäisi vastata tarjottavan sapuskan arvoa (en ole kyllä moista ikinä kuullutkaan), niin silloinhan sinun ei tarvitsisi antaa mitään. Mutta silti tuntuu, että tarvitseeko aina toimia niin tarkkaan "etiketin mukaan", voihan joskus vaikka huomioida laheisiään "ilman vastiketta".

      Siitä olen samaa mieltä, ettei sinun lahjasi tarvitse olla "parasta A-luokkaa" hinnaltaan, koska et ole kutsuttu jälkikemuihin. Toisaalta, monet pariskunnat pitävät vain ihan pienen piirin häät ja erikseen sitten juhlat kavereille, jolloin on ehkä paremminkin kavereiden lahjojenkin vuoro. Onkohan tällaista odotettavissa kyseisen pariskunnan osalta?

    • varmaankin

      Minä menisin kirkkoon vain olemaan läsnä, ilman viemisiä - miten sinä lahjaa saisit annettuakaan siinä kirkon pihalla?
      Ja esimerkiksi seuraavan kerran kylläillessäni parin luona, tai kun he tuleva meille, antaisin jonkun pienen lahjan muistoksi.
      Myöskään kortin lähettäminen hyvin ajoitettuna ei ole lainkaan huono idea!

    • Charles

      Jos ainoa syy lahjan antamiseen sinulla on se, että joku etiketti niin sanoo, jätä se lahja antamatta. Minä en ainakaan haluaisi lahjaa ystävältäni vain siksi, että hän tuntee olevansa pakotettu lahjan antamiseen. Jos hän antaisi lahja omasta halustaan ja sydämestään, se olisi asia erikseen.

    • näin:

      Kukkia ei häihin vieraat osta. Voit kirjoittaa kortin ja ostaa jonkin pienen lahjan. Jos tiedät missä juhlatilaisuus vietetään vihkimisen jälkeen niin voit viedä lahja sinne jo ennen kirkkoa.

      Mutta eniten suosittelen toimittamaan lahjan ystäväsi äidille/isälle/sisaruksille vaikka viikkoakin ennen häitä. He vievät lahjan sitten häälahjapöytään puolestasi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Harmittaa kun en saa edes tietää

      miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
      Ikävä
      81
      1019
    2. Teköäly löytää teidät

      Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani
      Sinkut
      185
      716
    3. Miesten vs naisten älykkyys

      Eiköhän tämä asia ole ihan itsestään selvä: "Adult male brains average approximately 1,370–1,378 grams, while female br
      Sinkut
      200
      651
    4. Mikä on kaivattusi ikä?

      🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      33
      623
    5. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      155
      605
    6. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      99
      591
    7. Oletko kaivattusi tyyppiä

      Ulkoisesti tai henkisesti? Mitä veikkaat?
      Ikävä
      40
      507
    8. Pidin siitä miten

      Rauhallinen olit. Et menetä hermojasi kovin herkästi
      Ikävä
      23
      481
    9. Kaipaako eräs nainen J-miestä

      Salaisuutta voisi hieman raottaa.
      Ikävä
      25
      470
    10. Rohkeasti mies viestiä vaan

      Yllätä mut ja ota yhteyttä, vaikka luulet että en enää toivo sitä.
      Ikävä
      31
      429
    Aihe