En tunne yhtään hääetikettejä sun muita kun en ole ikinä kyseisistä juhlista ollut mitenkään erityisesti kiinnostunut. Olen kuitenkin huomenna menossa kirkkoon katsomassa pitkäaikaisen ystävän vihkimistä. Ystäväni järjestää kuitenkin kirkon jälkeen hyvin pienimuotoisen tilaisuuden vain lähimmille perheenjäsenille eikä ystäviä ole kutsuttu varsinaiseen hääjuhlaan.
Mietin kuitenkin oletetaanko minun hankkivan lahjaa, ostavan kukkia tai vievän edes korttia tai muuta sellaista? Missä välissä sen voisi edes antaa kun menen tosiaan vain kirkkoon? Tuli mieleen että kortin voisi ehkä toimittaa vaikka ihan postitse jälkikäteen.
Joku joka on enemmän osallistunut erilaisiin häihin osaisi ehkä neuvoa mitä tässä tilanteessa joku minulta saattaa odottaa. Missään nimessä en haluaisi ystäväni mieltä pahoittaa tai käyttäytyä odotusten vastaisesti. Jostain kuitenkin luin, että periaatteessa häälahjan arvon ajatellaan vastaavaan häissä tarjottavien ruokien hintaa. Koska tässä tilanteessa en ole menossa häihinkään, niin lahjakaan ei siinä mielessä olisi etiketin muikainen.
Lahja kirkossa kävijältä?
5
1698
Vastaukset
- Minä
Sinun ei lahjaa tarvitse viedä. Kuten jo sanoit eihän siinä ole edes pahemmin tilaisuutta lahjaa hääparille antaa tuo on hyvä ohjesääntö tuo lahjan arvon tulisi olla häissä tarjottavan ruoan arvo.
Hyvä idea mielestäni tuo kortin lähettäminen jälkikäteen.=)
PS: Häihin ei ole tapana viedä kukkia - silti kivaa
Minä lähettäisin sen kortin etukäteen, yrittäisin ajoittaa niin, että on perillä mahdollisimman tarkkaan oikeana päivänä (postin kulku ja mahdolliset pyhät huomioiden). Mukaan saattaisin laittaa jotain pientä kivaa, joka vastaa morsiusparin mieltymyksiä. Eli tyyliin leffaliput, jos pariskunta on elokuvista tykkäävää sorttia.
On totta, että jos arvostellaan sen mukaan, että lahjan pitäisi vastata tarjottavan sapuskan arvoa (en ole kyllä moista ikinä kuullutkaan), niin silloinhan sinun ei tarvitsisi antaa mitään. Mutta silti tuntuu, että tarvitseeko aina toimia niin tarkkaan "etiketin mukaan", voihan joskus vaikka huomioida laheisiään "ilman vastiketta".
Siitä olen samaa mieltä, ettei sinun lahjasi tarvitse olla "parasta A-luokkaa" hinnaltaan, koska et ole kutsuttu jälkikemuihin. Toisaalta, monet pariskunnat pitävät vain ihan pienen piirin häät ja erikseen sitten juhlat kavereille, jolloin on ehkä paremminkin kavereiden lahjojenkin vuoro. Onkohan tällaista odotettavissa kyseisen pariskunnan osalta? - varmaankin
Minä menisin kirkkoon vain olemaan läsnä, ilman viemisiä - miten sinä lahjaa saisit annettuakaan siinä kirkon pihalla?
Ja esimerkiksi seuraavan kerran kylläillessäni parin luona, tai kun he tuleva meille, antaisin jonkun pienen lahjan muistoksi.
Myöskään kortin lähettäminen hyvin ajoitettuna ei ole lainkaan huono idea! - Charles
Jos ainoa syy lahjan antamiseen sinulla on se, että joku etiketti niin sanoo, jätä se lahja antamatta. Minä en ainakaan haluaisi lahjaa ystävältäni vain siksi, että hän tuntee olevansa pakotettu lahjan antamiseen. Jos hän antaisi lahja omasta halustaan ja sydämestään, se olisi asia erikseen.
- näin:
Kukkia ei häihin vieraat osta. Voit kirjoittaa kortin ja ostaa jonkin pienen lahjan. Jos tiedät missä juhlatilaisuus vietetään vihkimisen jälkeen niin voit viedä lahja sinne jo ennen kirkkoa.
Mutta eniten suosittelen toimittamaan lahjan ystäväsi äidille/isälle/sisaruksille vaikka viikkoakin ennen häitä. He vievät lahjan sitten häälahjapöytään puolestasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst14810965Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58623866Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i393793Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1873592PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1003451Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,973277Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.691914Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis151247Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt155928Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun264889