Renault Vel Satis on ilmentymä ranskalaisesta perinetisestä ja persoonallisen mukavasta Renaultista. Kyseessä on samalla vähän isompi Rellu. Keski-Euroopan teillä ne huristeli tyylikkäästi ohi.
Itselläni oli aikoinaan iso Rellu eli Renault 25, harvoin on ollut niin hyvää ja mukavaa sekä hiljaista kyytiä, siihen kun ei pysty monet nykyautotkaam.
Mutta kun täällä Suomen rajallisilla markkinoilla ei vielä ole saatavana tuota Vel Satista. Missähän se viipyy ja mitä maahantuoja mahtaa miettiä ja viivytellä. Meitä vähän isomman ja persoonallisemman auton tarvitsijoita varmasti löytyy.
Renault Mon Amóur
Vel Satis valloittaa
5
1165
Vastaukset
- Köpi69
Yhteen Vel Satikseen olen huollon tehnyt. 3.0 v6 diesel. Ei muuta kuin Saksan maalta hakemaan. Hienosti kulki.
- da Vinci
Eli ainakin yksi sellainen siis on Suomen kilvissä? Eli tuskin huolsit turistiautoa, eikö?
Kävimme eilen katsomassa "da Vinci koodi"-elokuvaa, ja siinä Silas ajoi Vel Satiksella. Näkyi vain vilaukselta.
Poliiseilla oli mm. Megane II ja ekakoppainen Scénic (joita on edelleenkin runsaasti Pariisissa, 1,6e moottorisia, valkoisia). - Köpi69
da Vinci kirjoitti:
Eli ainakin yksi sellainen siis on Suomen kilvissä? Eli tuskin huolsit turistiautoa, eikö?
Kävimme eilen katsomassa "da Vinci koodi"-elokuvaa, ja siinä Silas ajoi Vel Satiksella. Näkyi vain vilaukselta.
Poliiseilla oli mm. Megane II ja ekakoppainen Scénic (joita on edelleenkin runsaasti Pariisissa, 1,6e moottorisia, valkoisia).Silloin oli vielä tuonti kilvet. Suomeen auto on jäämässä.
- liikaa hintaa
Ranskalaisten edustusautot eivät ole koskaan käyneet kaupaksi kotimaansa ulkopuolella ja kummallisen ulkonäkönsä takia Vel Satis oli vielä pahempi floppi kuin edeltäjänsä.
Suomi on lisäksi niin pieni markkina-alue että tänne ei kannata aloittaa maahantuontia mallille jota myytäisiin muutama kappale vuodessa ja jonka takia pitäisi järjestää koko maan kattava huolto- ja myyntiverkosto. Jos suomalainen laittaa yli 50 000€ edustusluokan autoon, se on saksalainen tai ruotsalainen. Piste.
Renault aikoo muutenkin tuoda omistamansa Nissanin edustusauton eli Infinitin myyntiin euroopassa joten todennäköisemmin tuo nähdään suomessa kuin Vel Satis.
PS se Vel Satis kannattaa tuoda Nissan Muranon 250hv V6-koneella jos sellaista lähtee hakemaan...- satis
Se oli ennen se. Siis se että Suomipoika osti vain tylsän volvon tai vielä tylsemmän mersun. Nyky sukupolvet uskaltaa jo ajaa vähän persoonallisemmallakin autolla. Kuten rellun myyntikäyrät osoittaa. Isolla rellulla ajo vaan on niin kovin vaikeaksi tehty täällä taksimersujen luvatussa onnelassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26216772Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235403- 1152555
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152026Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361753Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111983- 59947
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28857Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43853