on englanninbulldogilla?tosi ihastuttava rotu mutta mitä sairauksia? niitä on varmaan enemmän kun muilla roduilla lyttynaaman takia =)Tai sanotaanko näin että tuo bultsi on vaan joku rotu mista tykkään mutta etin kamua mun lk-collielle...mä tykkään käydä pitkiä lenkkejä,olla pihalla ym... =) kokemuksia,bultseista =) =) =)
mitä
yleisiä sairauksi
1118
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Bulldogit kuuluvat maailman sairaimpiin rotuihin. Tietoa saat mm. Suomen bulldoggiyhdistyksen sivuilta www.seby.fi ja bullifoorumilta joka on vielä tällä hetkellä päivityksen alla. Mutta innolla odotamme sivujen aukeamista. Kannattaa vierailla sivuilla. Siellä on paljon bulliomistajien kokemuksia.
Itselläni 10kk ikäinen bullinarttu ja toistaiseksi ei mitään sairauksia ole ilmennyt.
Bulldoggi on aivan ihana kumppani kaiken ikäisille ihmisille ja koirille. Lasten kanssa ihan ykkönen. Todella itsepäisiä ovat mutta sitäkin rakastavampia.
Itse en muuhun rotuun vaihtaisi. Meidän tyllerö on kuin luotu meidän perheeseen. Viihtyy sohvalla meidän kanssa mutta lähtee hyvin innokkaasti lenkkillekkin. Ja on kaikkien kaveri!
Käy yhdistyksen sivuilla, siellä on kasvattajien linkkejä joihin voi tutustua. Käy myös tutustumassa johonkin bullikasvattajaan He antavat kullan arvoisia faktoja.
Suosittelen sydämmestäni bulldoggia.