Tietoenator Media - töihin?

Minulle saattaisi tarjoutua tilaisuus työllistyä TE:n Media yksikköön. Mitä mieltä olette - onko riskaabeli sijoittuminen tässä vaiheessa? Onko supistukset vaarana - työnkuva ei ole koodausta, vaan lähinnä konsultin tehtäviä.
Todennäköisin aloitusajankohta olisi ensi syksy.
Pikkasen mietityttää...
112996
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

sinne töihin. Oletko epävarma kun kyselet tuollaisia, työnantajan asioita ei levitellä julkisesti.

Äänestä
  • että TE pitää tarkasti silmällä tätäkin forumia ja merkitsee pieneen muistioon kaikki aiheesta kirjoitetut threadit ;-)
    ...ehkä niillä oikeasti (toivottavasti) on parempaakin tekemistä.

    Äänestä

  • jepulis kirjoitti:

    että TE pitää tarkasti silmällä tätäkin forumia ja merkitsee pieneen muistioon kaikki aiheesta kirjoitetut threadit ;-)
    ...ehkä niillä oikeasti (toivottavasti) on parempaakin tekemistä.

    se henkilöstön akka.

    Äänestä

Upouusi yksikkö - edessä vuosia, hyviä sellaisia jos kauppa käy
uudehko yksikkö - jos kauppa on käynyt, hyvät odotukset, jollei ja pitäis ehkä investoida, kannattaa tutkia markkinoita ja kilpailutilannetta
vanhempi yksikkö - on tuotteesta ja osastosta kiinni, millaiset odotukset työpaikasta voivat olla, joko hyvät tai huonot
ikivanha yksikkö - no hope

Tutki mediasta, mitä ko. yksiköstä on tietoa tarjolla ja tee päätös sen perusteella.

Äänestä
  • Hyvältähän tuo yksikkö sinänsä näyttää.
    Uskon myös anonymiteettini säilyvän, enhän edes kertonut missäpäin duuni mahdollisesti olisi.

    Äänestä

  • funailija kirjoitti:

    Hyvältähän tuo yksikkö sinänsä näyttää.
    Uskon myös anonymiteettini säilyvän, enhän edes kertonut missäpäin duuni mahdollisesti olisi.

    sinut tunnetaan kyllä.

    Äänestä

  • missä se yksikkö sijaitsee kirjoitti:

    sinut tunnetaan kyllä.

    koska se ei taida olla mahdollista ;-)
    ...mutta taidan jokatapauksessa passata tällä kertaa TE:n ja keskittyä varmemmille apajille. Onneksi ei kuitenkaan ainoa vaihtoehto.

    Äänestä

onko laskutettavaa?
"Palkkaa" saat kun henkilökohtainen laskutus nettona ylittää n. 150 000 €. muuten tyydyt koiran palkkaan.

Äänestä
  • jotka saavat kunnon palkkaa riippumatta laskutuksesta. Heillä on kova ammattitaito ja siihen eivät tuollaiset pienet kadehtijat yllä koskaan.

    Äänestä

  • konsulteille kirjoitti:

    jotka saavat kunnon palkkaa riippumatta laskutuksesta. Heillä on kova ammattitaito ja siihen eivät tuollaiset pienet kadehtijat yllä koskaan.

    Mihin tämä rahan tyhjästä nyhjäiseminen perustuu?

    Äänestä

Kysy työhönottohaastattelussa suoraan miten heillä menee, tekevätkö voittoa ja onko tiimi pieni?
Riskihän on suurempi perushommia tekevillä mikrotukihenkilöillä ja lähellä eläkeikää olevilla sellaisissa yksiköissä, jotka eivät tee voittoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


funailija kirjoitti:

Minulle saattaisi tarjoutua tilaisuus työllistyä TE:n Media yksikköön. Mitä mieltä olette - onko riskaabeli sijoittuminen tässä vaiheessa? Onko supistukset vaarana - työnkuva ei ole koodausta, vaan lähinnä konsultin tehtäviä.
Todennäköisin aloitusajankohta olisi ensi syksy.
Pikkasen mietityttää...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu