Luin vähän aikaa sitten, että Karjalan tasavallan presidentti haluaisi Viipurin ja Käkisalmen alueiden liitettävän Karjalan tasavaltaan. Hän sanoi, että niin alueen identiteetti säilyy, kun ovat kansallisen tasavallan alaisina. Myös karjalan, suomen ja vepsänkieli alueella säilyisi. Olisiko ideaa liittää myös Inkerinmaa osaksi Karjalan tasavaltaa. Tällöin voisi perustaa inkerinsuomalaisia kouluja ja inkeriläisyys elpyisi alueella? Alue olisi edelleenkin osa Venäjää, mutta suomalaissukuiset kielet elpyisivät alueella?
Inkerinmaa Karjalan Tasavaltaan?
kysyn vain
1
314
Vastaukset
- Inkerilästen jälkeläisiltä.
Inkeriläisiltä ei ole enää,tulkaa maahan.Harvat suomenkieliset nuoret jäivät Venäjälle,suurin osa suomenkielisistä nykyän ovat 60-80 v mummoja ja pappoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?4756246Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.2522287Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3861969- 1241159
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl51074- 291067
- 77902
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h60884Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel79818- 39764