"Kalevalaisuus", mitä se nyt sitten ikinä onkin, putkahtelee silloin tällöin esille maallikkohypnoosissakin, loitsusuggestiot ym. Erikoiset asiat ovat alkaneet kiehtoa psykologikuntaakin; löytyypä ammattikunnan edustajia tällä fuckiirifoorumillakin tutuista maallikkohypnologian alakulttuureista, SHY:n hallituksesta ja terapeuttilistoilta ym.
Onko Starinfosta ja Ultra-lehdestä löytyvässä ilmoituksessa lanseeratulla "kalevalaisella psykologialla" yhteyttä tähän urbaaniin heimoon?
------------------------------------
http://www.saunalahti.fi/~starinfo
Kesäiset Tähtipäivät
Aika: 9 - 11.6.2006. Alkaa ohjelmalla pe 11.00 ja kestää su klo 16.30 saakka
Paikka: Päivölän Kansanopisto, Valkeakosken Tarttilassa. www.paivola.fi
Järjestäjä: Tähtitieto yhdessä opiston kanssa.
Sisällöstä: Luentoja, keskusteluja ja harjoituksia. Päivien energiarakenne antaa valmiuksia ja käytännön työkaluja selviytyä arkielämän haasteista.
Ohjelmassa: Alva Karppinen yllätysvieraana (paikalla koko ajan) omalla luennollaan.
Eheyttävä dialogi; Emeritusprofessori Jukka Laitakari ja Terapeutti / Kouluttaja Tetra Frey-Laitakari
Kalevalainen psykologia itsekasvatuksessa; Kalevalaisen psykologian kehittäjä Veli-Heikki Uusitupa
Kasvilääkintää kotikäyttöön; Ravinto- ja luontaisneuvoja / Fysioterapeutti Riikka Andersson
Luonnollinen talousjärjestelmä - rahan vallasta luopuminen; Ravitsemustalousekomi Annika Karppelin
Muutosvoiman säteet ja Suomen henkinen haaste; Elämäntapa ja aikuiskouluttajat Tuija ja Michael Robbins
Ohjatut energisointiharjoitukset; FM / HA - terapeutti Eija Riikonen
Ruoka olkoon lääkkeemme; Vitaaliterapeutti / Kansanparantaja Sakari Virkkala
Spelt-energiaravintona; Spelt-asiantuntija Kari Kaipainen
Suuri Lähentyminen; Share Suomi ry:n puheenjohtaja Saku Mättö
Sähkömagneettisten kenttien terveysvaikutukset; Työterveyshuollon erikoislääkäri Seppo Kinnunen
Tietoinen energiatyöskentely; Aikuiskouluttaja Alva Karppinen
Yhteys kosmokseen; Transendenttinen tutkija / Kansanparantaja Lille Lindmäe
Perjantai-iltana spelt-lettukestit laavulla vapaan keskustelujen merkeissä
Lauantai-iltana Juhlasalissa Kosminen Rauhan ja Maan Palvelus. Lopuksi perinteiset ja toivotut Kosmiset Tanssit
Muuta: Ohjelmien väliajoilla mahdollisuus Health Angel - fotoniresonanssiterapiaan.
Voit osallistua myös valintasi mukaan yhdelle-, kahdelle- tai kolmelle päivälle tai joille erityiselle luennolle. Osallistumismaksu on käytetyn ajan mukaan.
Hinta: Täyshoidolla koko aika 90 euroa. Ohjelma / luennot koko ajalta 70 euroa
Ilmoittautuminen: Suoraan opistolle puh. 03-2332200 tai 03-5436403, fax. 03-5436677 www.paivola.fi
Laitteita ja tuotteita: Esillä on mm: Grander - Elävä Vesi - teknologian tuotteita yksilökohtaisista käyttötarpeista suurteollisuuteen ja liikenteeseen saakka.
Elanra - terapeuttiset ionisaattorit, kaksi mallia.
Lenyo - bioresonanssiterapialaite henkilökohtaiseen käyttöön. Pieni koko, helppo kuljettaa mukana.
Kirjallisuutta omakohtaiseen etsimiseen, tutkimiseen, oivaltamiseen ja laadukkaampaan elämän jatkuvuuteen tietoisempana yksilönä.
"Kalevalainen psykologia" - mitä?
5
1139
Vastaukset
- Ihmis-Tuntija & -Ymmärtäjä
Luonto parantaa ja kaupunki tappaa. Koska hypnoosi on luontainen apu, myös Sisäinen, ei voida, väittää. että kiinteistövälittäjän tai ammattiliikennöijän opinnot, lehtimyyjän osaaminen kokemus ja 6 vuotta Ranskalaista Lyseota, eivät antaisi samanlaista pätevyyttä terveyden hoitamiseen ja mielenterveysapuun kuin terveydehuollon koulutus. Jos tälle linjalle mennään aletaan kohta vaatia kuorma-auton kuljettamiseen korttia, sähkötöihin lupaa tai kiinteistönvälittämiseen auktorisointia. Kuinka pitkälle laki, laillisuus ja muussa vasismissa mennään...? Koska osaan hypnotisoida, nopeesti ja Syvälle, olen Ihmis-Tuntija & -Ymmärtäjä. Myös profeettakoulun pitäjä ja Master Super Dirigent of Special Suggestive Therapy Headquarters
- Hard Rock Hypnotiikka
Ks. Henkimaailma-lehti 2/2006: "Uusitupa löysi kalevalaisen runouden itämaiden viisauden". R-kioskeissakin myytävän lehden artikkelissa Uusitupa esittelee kalevalaista "psykologia"-oppiaan. Tyylikeinojen ja ylevien ihmisyysfraasien tasolla yhtäläisyydet shyläis-pseudokalevalaiseen "tajunnallisuuteen" hätkähdyttävät. Kyse ei ole parodiasta. Maallikkohypnootikkojen alakulttuureista h-liittolaisuus lienee säästynyt shyläisliikkeen tajunta- ja ihmisyys-mystiikalta.
- Decoctor Sokal
Mikä noita pyskologeja ihan oikeesti viiraa? Sekoillaan "hypnotisöörimestareiden", voimaeläinkorttien, "suggestoterapioiden", energiakanavointien, NLP-tekniikan ja ratkaisukeskeisyys-taputteluterapioiden, osholaisten liikemeditaatioiden ja ties minkä ja ties kenen kanssa... Löytyypä ihan "esoteeriseen psykologiaan" erikoistunut koulupsykologikin, toivottavasti ei sentään hypnootikkojen alakulttuurista!
- von Quacke, Spez.-Geheimrat
Yhteyksiä, muitakin kuin intertekstuaalisia ja ideologisia, Tajunnan Taitajien Yhteisö-liikkeeseen löytyy. Tähtipäivien kouluttajien joukossa on Laitakari ja Frey, joiden Voice Dialogueta on kai esitelty Suggestive Consultances and Coaching Centerissä. SHY:n von Harpe lienee tehnyt yhteistyötä heidän kanssaan. Uusitupa ei kai ole oikea spykolooki. Toinen kalevalainen, Loitsusuggestioista kirjoitellut Yhteisön Santavuori, on kai toiminut ennen opettajana ja karjanteurastajana.
http://keskustelu.skepsis.fi/html/Keskustelu.asp?PuuID=205710
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4733535Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi292903SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1472724Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872185Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1882039- 1581984
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä141924- 991754
Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi491531Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li361460