Ne hoitajat ovat olleet todellisia sadisteja.
Paiskoivat nukkuvia lapsia yläsängyltä lattialle jne.
12 Ernon kanssa samaan aikaan lastenkodissa olleesta 20:sta tehnyt itsemurhan tai kuollut epäselvissä olosuhteissa.
Eräs valkolainen mies kertoi, miten myös heitä naishoitajat olivat käyttäneet järjestelmällisesti seksuaalisesti hyväkseen ja tietysti myös pahoinpidelleet.
Siihen aikaan nämä olivat ilmeisesti valtion ja seurakuntien laitoksia. Siinäkö syy, että ketään ei ole tuomittu.
Nämä sadistit, itseasiassa murhaajat, pitäisi saada vastuuseen teoistaan niin kauan kuin se vielä on mahdollista.
Yön syli
12
2631
Vastaukset
- onks toi
nyt totta...tollane dokkari vai??
- tv:stä
kyseinen dokkari ja valitettavasti tottahan nuo jutut on. Hieman rankempaa ollut meininki aikonaan.
Kyllä moista jonkin verran nykyäänkin tapahtuu. Ainakin oli Iltasanomien etusivulla otsikko: "Lastenkodin johtaja käytti lapsia seksuaaliseti hyväksi". - uusintana
"12:30 Basaari: Yön syli
Vielä 1970-luvulla romaneihin kohdistuvaa sulauttamispolitiikkaa toteutettiin mm. lastenkodeissa. Erno Enroth kertoo kaiken sen, mistä hän mieluiten vaikenisi - kauhukuvat eivät ole unohtuneet. Ohjaus: Maria Friman. Stereo."
Erno on kaksinkertainen syksynsävel voittaja Pelimannet yhtyeestä.
Sortui sitten itsekin alkoholiin ja mömmöihin, mutta nyt menee taas paremmin.
Käy todella sääliksi niitä suloisia lapsia. - haavat?
uusintana kirjoitti:
"12:30 Basaari: Yön syli
Vielä 1970-luvulla romaneihin kohdistuvaa sulauttamispolitiikkaa toteutettiin mm. lastenkodeissa. Erno Enroth kertoo kaiken sen, mistä hän mieluiten vaikenisi - kauhukuvat eivät ole unohtuneet. Ohjaus: Maria Friman. Stereo."
Erno on kaksinkertainen syksynsävel voittaja Pelimannet yhtyeestä.
Sortui sitten itsekin alkoholiin ja mömmöihin, mutta nyt menee taas paremmin.
Käy todella sääliksi niitä suloisia lapsia.Tiedä nyt niiden suoloisuudesta...samanlaisia kuin muutkin lapset. Mutta tuo sosiaalinen integraatio oli totista arkipäivää 1960 ja vielä -70 luvuillakin.
Tosin monimuotoiset väkivallan muodot olivat lasten kasvatusmenetelminä tuolloin paljon yleisempää, mitenkään riippumatta lapsen etnisestä taustasta, kuin nykyään. Niistä ei vaan puhuttu silloin.
Pidän erittäin tervehdyttävänä ja eheyttävänä nykyistä keskustelua asiasta. Toivottavasti se avaa uusia näkemyksiä, niin ympäristössä eläville kuin kohteenakin olleille. - lapset
haavat? kirjoitti:
Tiedä nyt niiden suoloisuudesta...samanlaisia kuin muutkin lapset. Mutta tuo sosiaalinen integraatio oli totista arkipäivää 1960 ja vielä -70 luvuillakin.
Tosin monimuotoiset väkivallan muodot olivat lasten kasvatusmenetelminä tuolloin paljon yleisempää, mitenkään riippumatta lapsen etnisestä taustasta, kuin nykyään. Niistä ei vaan puhuttu silloin.
Pidän erittäin tervehdyttävänä ja eheyttävänä nykyistä keskustelua asiasta. Toivottavasti se avaa uusia näkemyksiä, niin ympäristössä eläville kuin kohteenakin olleille.ovat suloisia, vaikka nykyajan lapsista sitä onkin käyttäytymisen perusteella usein vaikea ajatella.
Kohtuullinen ruumiillinenkin kuritus pitäisi sallia, mutta järjetön sadismi ja hyväksikäyttö jättää varmasti pysyvät jäljet, vaikka kaikki eivät näytäkään sitä päälle päin. - väkivallalle....
lapset kirjoitti:
ovat suloisia, vaikka nykyajan lapsista sitä onkin käyttäytymisen perusteella usein vaikea ajatella.
Kohtuullinen ruumiillinenkin kuritus pitäisi sallia, mutta järjetön sadismi ja hyväksikäyttö jättää varmasti pysyvät jäljet, vaikka kaikki eivät näytäkään sitä päälle päin.No nyt täytyy kyllä sanoa että en hyväksy minkäänlaista 'ruumiillista kuritusta' jos se tarkoittaa lyömistä tms.
Sensijaan asiallinen ja lapsen kehitysvaihe huomioon ottaminen yhteisten sääntöjen ja päivärytmin laatimiseksi keskustelujen avulla on aivan asiallista. Usein me aikuiset luomme lapsillemme kaikenlaisia sääntöjä ja pakotamme heitä aina kulloisenkin mielialan mukaan, itse emme kuitenkaan noudata sääntöjä jos ei satu huvittamaan.
- lastenpuolesta
TÖRKEIN rikos mitä ihminen voi tehdä , käyttää lasta hyväksi ja nöyryyttää häntä . sellainen ihminen heti saunan taakse ja pistoolilla niskaan ja monttuun , EI JUKOLISTE enää hyssyttely auta . näitä on liikaa .yhteiskunta maksaa näistä tapauksista myöhemmin kalliin hinnan , ei kai siitä välitetä koska se tuo sosiaaliämmille työtä ja pätemistä , ehkä lisää nöyryyttämistä ..
- tuntuu
olevan pakkomielle hajoittaa perheitä, tehdä vanhemmista syyllisiä ja sijoittaa lapset muualle, mikä maksaa yhteiskunnalle valtavia summia.
Tälläiset selvät tapaukset sitten jää tutkimatta tai ei tule mitään seuraamuksia, kuten Kuttulan tapauksessakin.
- toivoton taistelu
Jos lapset kostaisivat, heidät tuomittaisiin. Näin raaat ihmiset eivät kuulu lähellekään lapsia, mutta kuka lapsia uskoo heidän koittaessaan hakea apua. Ainakin taistellessani tyttöni puolesta, totesin tilanteen todella vaikeaksi. Totesin olen pitänyt tyttöni kaukana mieheni kaverista nyt niin hyvin kuin olen voinut, mutta jos luonto sallisi olisin ratkaissut asian muilla tavoin ajat sitten. Niin vaikea on katsoa sitä miestä vapaana, edellisestä uhristaan hän sai vain ehdonalaista.
- timan55
Minusta on järkyttävää ,miten lapset kestävät hy-väksi käyttöä, sadisteja ,kiusaamista, tuntuu julmalta, kun ajattelee ,että aikuistenkin on vaikea toipua näistä asioista. Kannatan suojelujärjestöjä lapsille,niin romaneille kuin valtaväestölle. Kouluihin, päiväkoteihinkin ,sekä lastenkoteihin. Koulukiusattukin elää pelkotiloissa vuosia,joissakin tapauksissa koko elämänsä ajan.
- Nainen_räiskyvä
Hirvittävää on ollut, ja valitettavasti niistä eivät useasti saa tuomioita,mutta uhrit kärsivät loppuelämänsä. omalta kohdalta voin sanoa että usko on auttanut ,Yksikin kerta riittää sadistin käsissä aikuiselle, niin ajatella mitä sellanen voi vuosia jatkuneena vaikuttaa lapsiin. Voimia Ernolle ,ja kiitos että tuo asiat julki.On auttanut minuakin oman menneisyyteni kohtaamisessa.
Mutta Haluan rohkaista ja antaa Toivonsäteen kaikille sadismia kohdanneille, elämä kantaa ja Teitä rakastetaan ja muistetaan ,ainakin minä ja kaltaiseni. Jumala muistaa myös.- Nimetön
Katsottuani ohjelman viime keväänä se on usein pyörinyt mielessäni. Niin mielelläni tahtoisin pyyhkiä tuollaisen taakan pois harteilta, mutta en voi muuta kuin rukoilla, että taakasta huolimatta jaksaa edelleen elää ja uskoa tulevaan. On sillä hyvääkin annettavana. Voimia kokeneelle!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517021Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235485- 1152586
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152069Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361768Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111001- 59959
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32886Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?44883