Minkälaisia luulette avaruusolentojen olevan te jotka ette niitä tiedä. Voisivatko he olla jotain ihan muuta kuin nämä teidän mielestänne huuhaa olennot? Kuvailkaa minkälainen avaruusolento voisi olla jos niitä olisi vaikka niitä onkin niin teidän mielipiteitä haluaisin uteliaisuuttani kuulla lapsoset.
Minkälaisia
8
493
Vastaukset
- ruttuturpa
Jos älykkäitä lajeja on kehittynyt eri puolilla avaruutta toisistaan riippumatta, on vähintäänkin epätodennäköistä, että he ulkoiselta olemukseltaan vastaisivat mitenkään ihmistä. Ei tämä meidän muotomme: kaksi kättä, kaksi jalkaa, keho ja pää harteiden välissä parilla silmällä, korvilla ja suulla varustettuna; ole kuin valtavan sattuman tulosta. Evoluutio olisi voinut johtaa siihen, että esim mustekala olisi älykäs ja matkaisi lähiavaruudessa. Jonkinlaiset tartuntaulokkeet olisi kai pakko olla ja ajukuupan koko ritävä kehittyneille aivoille. Ilman niitä ei teknistä sivilisaatiota pysty syntymään. Esim. delfiinien väitetty älykkys ei olisi voinut rakentaa koneita.
Nyt kuitenkin humanoidit ovat kuulemma ulkomuodoltaan lähes ihmisten kaltaisia. Joko me olemme samasta kehityslinjasta, tai niinkuin luulen, humanoidit ovat syntyneet ihmisten korvien välissä.
Älykäs laji voisi näyttää lähes miltä tahansa. Jos se vähääkään muituttaisi ihmistä, olisi se älyttömän suuri sattuma. - uskoakseni
Ensimäinen kontakti tulisi luultavasti radioaalloilla tai jollain muulla spektrin taajuudella. Toinen vaihtoehto olisi automaattiluotain(von Neumannin kone). Kolmas voisi olla vierailijoiden jättämä jälki jossain aurinkokunnassamme.
Jos humis vaivautuisi tulemaan pers. koht. hän kai voisi olla minkä näköinen tahansa.- kkk
miksei sitten ihmistä muistuttava.
- onseihmeellinen
kkk kirjoitti:
miksei sitten ihmistä muistuttava.
Kyllähän se voisi. Todennäköisyys on vaan aika lähellä nollaa. Älykkyys voisi asua millaisessa muodossa tahansa jopa maapallon eliöstössä. Aivokapasiteetin pitäisi tietysti olla riittävä. Inhimillinen ruumiinmuoto ei ole mitenkään sidoksissa älykkytteen. Olisihan se hyvin epätodennnäköistä, että maan ulkopuolinen äly muistuttaisi ulkoiselta olemukseltaan ihmistä.
Maapallollakin miljoonista lajeista ainoastaan muutama "kädellinen" (apinat) laji muistuttaa edes etäisesti ihmistä. Kuitenkin olemme kaikki lähteneet samasta kantamuodosta, mikäli evoluutioteoria pitää paikkaansa. Muualla syntyneen elämän kantamuotokin voisi olla jo aivan erilainen. Pitkä evoluutiokehitys ihmiseksi on mielettömän monen sattuman summa. - mr. dna
onseihmeellinen kirjoitti:
Kyllähän se voisi. Todennäköisyys on vaan aika lähellä nollaa. Älykkyys voisi asua millaisessa muodossa tahansa jopa maapallon eliöstössä. Aivokapasiteetin pitäisi tietysti olla riittävä. Inhimillinen ruumiinmuoto ei ole mitenkään sidoksissa älykkytteen. Olisihan se hyvin epätodennnäköistä, että maan ulkopuolinen äly muistuttaisi ulkoiselta olemukseltaan ihmistä.
Maapallollakin miljoonista lajeista ainoastaan muutama "kädellinen" (apinat) laji muistuttaa edes etäisesti ihmistä. Kuitenkin olemme kaikki lähteneet samasta kantamuodosta, mikäli evoluutioteoria pitää paikkaansa. Muualla syntyneen elämän kantamuotokin voisi olla jo aivan erilainen. Pitkä evoluutiokehitys ihmiseksi on mielettömän monen sattuman summa.jos ihmisen kaltaisia löytyy paljon, oletan että heidät on luotu tarkoituksella alkuperäisten kaltaisiksi. Meidätkin on voitu luoda jostain valmiista geenialtaasta. Evoluutio luo toisistaan hyvin eroavaa älyllistä elämää, mutta geenimanipulaatio ja älyllisen elämän keinotekoinen luominen sen sijaan luo, ainakin muodoltaan, hyvin samankaltaisia olentoja alkuperäisiltä luovuttajilta saatujen geenien mukaan.
- luomismahdollisuus
mr. dna kirjoitti:
jos ihmisen kaltaisia löytyy paljon, oletan että heidät on luotu tarkoituksella alkuperäisten kaltaisiksi. Meidätkin on voitu luoda jostain valmiista geenialtaasta. Evoluutio luo toisistaan hyvin eroavaa älyllistä elämää, mutta geenimanipulaatio ja älyllisen elämän keinotekoinen luominen sen sijaan luo, ainakin muodoltaan, hyvin samankaltaisia olentoja alkuperäisiltä luovuttajilta saatujen geenien mukaan.
Ainoa järkevä vaihtoehto olisi tuolloin luominen. Myös "allaskasvatus" on kai eräänlaista luomista.
Silloin kuitenkin kantamuoto olisi tod. näk. yheinen.
Me olisimme kaikki niitä humanoideja.
Silti, jos elämän syntyminen on todennäköistä ja evoluuion perusperiaatteet pitävät paikkaansa, kehittyisi aikanaan (olisi aikanaan ke..) myös muita älykkäitä lajeja,
niitä Lättäturpia ja Ryttynaamoja avaruuden peräkorpiin, niinkuin Konsta Pylkkänen asian ilmaisi.
- KUIN
OVAT LORDIN NÄKÖISIÄ JA NÄITÄ NÄKIKIN JO EUROVIISUISSA,.
- Lorden Hard Rock Mulli
Lordista näköjään puhutaan joka palstalla. -.-
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996003
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804772Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv963025Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262810Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262095Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191506Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351057Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125960- 48764