Joulukuusi

MJ

Mistä saa joulukuusen 24Volttia, tarkoituksena olis tuoda vähän joulumieltä kabiiniin!

Biltemalta saa 12Volttista, mut sit täytyis olla muuntaja mikä muuntaa 24V:n 12V:ksi

13

1867

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jaska

      Älä poliisille sitä vaan näytä sitten.

      Samoin on kiellettyjä kaikki muutkin valotekstit ja kyltit ja koristeet kabiinissa.

    • Sähköinssi

      Kytke kaksi 12 voltin kuusta sarjaan, niin saat 24 V hukutettua oikein kahteen helevetin kuuseen!

      Mistähän lie Biltema muuten saanut 12-volttisia kuusia? Eikös kuusen luontainen nimellisjännite ole kuusi volttia kuten nimikin sanoo? Voisivat myydä noita tuplakuusiaan joulutusinoina eikä joulukuusina, jotta ajatukset eivät heittäisi volttia!

    • Alf

      vaan riittävän tuhti 12 V:n regulaattori hoitaa tämän homman. On yksinkertainen juttu, kunhan katsot vain ettet sulje regulaattoria liian tiiviisti mihinkään sisälle, jotta komponentin jäähdytys onnistuu.

      • Sähköinssi

        Ennen vanhaan olisi sanottu, että regulaattori on tässä tapauksessa hätävarjelun liioittelua kun homma hoituisi vastuksellakin. Kuusen kanssa sarjaan vain vastus, jonka resistanssi on yhtä suuri kuin kuusen (ilmeisesti sarjaan kytkettyjen) lamppujenkin resistanssi.

        Olipa kuusen kanssa sarjassa sitten vastus (tai useammasta vastuksesta koottu yhdistelmä) tai regulaattori, niin siinä syntyvä häviöteho muodostuu yhtä suureksi kuin kuusen lamppujen. Jos kuusessa on vaikkapa 10 kpl lamppuja à 1 W, on tuo vastuksessa/regulaattorissa syntyvä häviöteho myös 10 W. Se lämmittää jo melkoisesti. Regulaattori on kiinnitettävä sopivaan jäähdytyslevyyn, jotta se kestäisi kärähtämättä.

        10 watin vastus (tai yhdistelmä) ei ole ihan halpa. Puolijohteiden hintakehitys on ollut sellainen, että integroitu regulaattori saattaisi hyvinkin olla halvempi, mene tiedä. Elektroniikkamies ratkaisisi homman kaivamalla romulaatikkoaan ja valitsemalla joko vastuksen tai regulaattorin sen mukaan mitä sattuu löytymään.

        Virraksi muodostuu em. oletuksilla (10 lamppua à 1 W) herra Ohmin lain mukaan noin 0,83 A. Vastuksen arvoksi saadaan 10 ohmia ja sen tehonkeston on oltava 10 wattia kuten edellä jo todettiin.


    • Sähköinssi

      Jos ostat muuntajan, jonka ensiöjännite on 24 V ja toisiojännite 12 V sekä kytket 24 voltin akun muuntajan ensiöön ja 12 voltin kuusen sen toisioon, ei homma toimi. Muuntajan ensiökäämi on akusta saatavan tasavirran kannalta lähes sama kuin oikosulku, eikä muuntaja ylipäänsäkään toimi tasavirralla.

      Laitetta, jolla jokin tasajännite muunnetaan/muutetaan toiseksi, kutsutaan muuttajaksi eikä muuntajaksi. Suurempi tasajännite voidaan alentaa pienemmäksi myös etuvastuksella tai regulaattorilla eli jännitteensäätimellä; muuttajaa käytettäessä päästään vain parempaan hyötysuhteeseen.

      Muuttajassa tasasähkö "pilkotaan" vaihtosähköksi, muunnetaan muuntajan avulla toiselle jännitetasolle ja tasasuunnataan ja suodatetaan jälleen tasasähköksi. Muuttaja siis sisältää normaalitapauksessa myös muuntajan.

      Eletroniikassa tunnetaan muuntajien ja muuttajien ohella myös erilaisia muuntimia - ja taas on kyseessä eri laite! Ei siitä sen enempää tässä yhteydessä.

      • Sähköinssi

        Vanhoja Intin radiopuolen viestimiehiä porukassa? Niin vanhoja, että viime sotien aikainen Bertta-radiokalusto olisi tuttu? Siihenhän kuului ns. "muuttajakonelaatikko" eli puuloota, joka painoi sisältöineen n. 33 kg. Sen sisällä oli 12 voltin sähkömoottori, jonka kanssa samalla akselilla oli sitten korkeampijännitteinen generaattori. Radiolähettimen vaatima jännite kehitettiin maasto-oloissa verkkovirran puutteessa tällä laitteella. Takapuolessa tärisi, kun teltassa istuimena toimivassa muuttajakonelaatikossa alkoi tapahtua lähetykselle siirryttäessä...

        Tuo yli 60 vuoden takainen tekniikka on elektroniikan (ennen muuta puolijohdetekniikan) kehittyessä kyetty korvaamaan paljon pienemmillä ja kevyemmillä ratkaisuilla.

        Ns. "pyörivät hitsauskoneet" toimivat samalla periaatteella kuin Bertan muuttajakin: verkkovirralla toimiva moottori pyörittää samalla akselilla olevaa tasavirtageneraattoria, josta otetaan hitsausvirta.


    • höh

      12 V joulukuusia ja kytke ne sarjaan - siinä sulle "24 V malli"...

      • Sami

        Tuo on kaikkein järkevin vastaus. Taitaa tulla kaikkein halvimmaksikin ostaa 2 kuusta sensijaan että alkaa rakentamaan ylihienoja jännitteenalennusviritelmiä näin vaatimuksiltaan vähäistä sähkönkuluttajaa varten. Muuten, myös kuusen kanssa sarjaan kytketty sopivankokoinen 12V polttimo tai vastus ajaa saman asian.


    • Akusta

      Kyllä sieltä akusta löytyy 12volttia.
      Eiköhän jokaisessa kuorma-autossa ole 2kpl. 12v:n akkuja.
      Kytketty vain perättäin eli sarjaan.
      Siitä akkujen yhdistämiskohdasta kun ottaa ulostulon niin siinä on 12v. runkoa vasten.
      Ja kestää kuormittaa.
      Kannatta laittaa sopiva sulake johtoon heti akun luo.

      • Ei-asiantuntija

        Noissa Bilteman "joulukuusissa" taitaa olla piuha, jonka päässä on tupakansytytinliitäntään tarkoitettu liitin.

        Onko nykykuorma-autojen kojelaudassa yleensä tupakansytytintä ja onko se 24-volttinen?

        Auton tupakansytytinliitäntään kytkettäväksi tarkoitettuja laitteita on epälukuinen määrä. Tuntuu oudolta, että niitä olisi tehty erikseen 12 V ja 24 V -järjestelmiin. Voisiko sieltä kojelaudan tupakansytytinliitännästä löytyä peräti suoraan 12 V?

        Tiedän k-autojen käynnistysmoottorin, valojen jne. laitteiden toimivan 24 voltilla, mutta onko järjestelmä tosiaankin läpi linjan 24-volttinen vai voisiko autoissa olla tuollaisia hupilaitteita varten valmiiksi 12 voltin väliulosotto ja nimenomaan sytkäriliitännässä?


      • 12v.
        Ei-asiantuntija kirjoitti:

        Noissa Bilteman "joulukuusissa" taitaa olla piuha, jonka päässä on tupakansytytinliitäntään tarkoitettu liitin.

        Onko nykykuorma-autojen kojelaudassa yleensä tupakansytytintä ja onko se 24-volttinen?

        Auton tupakansytytinliitäntään kytkettäväksi tarkoitettuja laitteita on epälukuinen määrä. Tuntuu oudolta, että niitä olisi tehty erikseen 12 V ja 24 V -järjestelmiin. Voisiko sieltä kojelaudan tupakansytytinliitännästä löytyä peräti suoraan 12 V?

        Tiedän k-autojen käynnistysmoottorin, valojen jne. laitteiden toimivan 24 voltilla, mutta onko järjestelmä tosiaankin läpi linjan 24-volttinen vai voisiko autoissa olla tuollaisia hupilaitteita varten valmiiksi 12 voltin väliulosotto ja nimenomaan sytkäriliitännässä?

        Kyllä ainakin vanhemmissa kuormureissa on 24v. tupakin sytyttimet.
        Ja jos uudemmissa autoissa olisi 12v. ulosotto niin siinä liittimessä tai vieressä lukisi 12v.
        Auton käyttöohjekirjasta sekin selviää.


    • pappa

      Älkää nyt isot miehet suunnitelko minkäänlaisia kuusenripellyksiä työpaikkanne nurkkiin. Liikenneturvallisuudenkin kannalta koko ajatuskin on älytön. Kuusen valot heijastaa tuulilasiin, ja pahassa paikassa et näe allesi pulkkailevaa pikkulasta.

    • kaupastasss

      kaupasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      117
      3613
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      31
      3129
    3. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      135
      2670
    4. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      15
      2203
    5. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      14
      2082
    6. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      203
      2060
    7. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      36
      1995
    8. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      120
      1850
    9. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      29
      1821
    10. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      35
      1804
    Aihe