Aloin viljelijäksi, ostin banaanintaimen, hyvin on kasvanut jo puoli vuotta.
Mihin laitan tukianomuksen, tahdon vaikeiden ja vittumaisten alueiden- ja vuoristo- ja aavikko- ja meri -ja poronhoitotuen, ympäristö ja energiatuen lisäksi yleistä tuotantotukea.
Mikä on Suomen kiintiö banaanin tuotannosta, jos siihen kasviin kasvaa banaani niin se lienee ylituotantoa, siitä saanee tukea.
Tästä se lähtee, vauras elämä, seuraavaksi laitan kukkaruukkuun kauraa.
Ostin
5
404
Vastaukset
- jo jo jos
se niin vaikeeta on
- Erno reino
EU tukee kyllä banaaninviljelijöitä karibian alueella, eli niillä pienillä saarilla jotka ovat vielä osa Ranskaa, Britanniaa, Hollantia tai Espanjaa.
Kun taas itsenäistyneistä valtioista ei kukaan tietenkään saa suoraa tukea yhtään, mutta Costa Rica saa tuoda banaaneja ilman tuontitulleja.
Elintaso onkin parempi näillä saarilla, jotka ei ole itsenäistyneet.- Viljelijä
Toissa kesänä yritin viljellä kookospähkinöitä, mutta puut kuolivat, kun niissä oli kaksi lehteä. Viimekesänä kokeilin vesimelonin viljelyä, kun sillä on kuulemma päästy hyviin satoihin täälläkin, mutta taimet kuolivat syksyn pakkasiin ehtimättä kukkia.
Maaseutusihteeri sanoi, että tukea ei myönnetä yksittäisiin taimiin, pitäisi olla vähän isompi viljelysala kuin pari kukkaruukkua. On se niin väärin, kun olisin tarvinnut uuden auton. - Vääristellään
Viljelijä kirjoitti:
Toissa kesänä yritin viljellä kookospähkinöitä, mutta puut kuolivat, kun niissä oli kaksi lehteä. Viimekesänä kokeilin vesimelonin viljelyä, kun sillä on kuulemma päästy hyviin satoihin täälläkin, mutta taimet kuolivat syksyn pakkasiin ehtimättä kukkia.
Maaseutusihteeri sanoi, että tukea ei myönnetä yksittäisiin taimiin, pitäisi olla vähän isompi viljelysala kuin pari kukkaruukkua. On se niin väärin, kun olisin tarvinnut uuden auton.Onkos ala-asteellakin opettaja puhunut epähuomiossa väärin-ja väärällä tunnilla tukiasioista-siltä kuulostaa.
- Viljellään
Viljelijä kirjoitti:
Toissa kesänä yritin viljellä kookospähkinöitä, mutta puut kuolivat, kun niissä oli kaksi lehteä. Viimekesänä kokeilin vesimelonin viljelyä, kun sillä on kuulemma päästy hyviin satoihin täälläkin, mutta taimet kuolivat syksyn pakkasiin ehtimättä kukkia.
Maaseutusihteeri sanoi, että tukea ei myönnetä yksittäisiin taimiin, pitäisi olla vähän isompi viljelysala kuin pari kukkaruukkua. On se niin väärin, kun olisin tarvinnut uuden auton.Kreikassa viljellään myös tupakkaa, koska siihen saa paremmat tuet.
Tosin onhan näillä eksoottisillakin kasveilla jokin minimikoko pinta-aloilla, mitä tuetaan.
Kyllä karibian alueelle leimaa antava ominaispiirre on kaikenkattava köyhyys, josta sitten sikiää tämä huumekauppa, terrorismi, prostituutio jne ...
Eli se siitä ja halvoista maailman-markkinahinnoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26416953Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235458- 1152581
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152058Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361762Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111996- 59952
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32880Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?44880