Hei kaikille!
Lääkiksen pääsykoe lähestyy lähestymistään, mutta aloin miettimään, olisiko sittenkin pitänyt ostaa uudempi Galenos (mulla on edellinen painos). Olen kyllä kopioinut uudet kappaleet kaveriltani, mutta harjoitus.com:in tehtäviä tehdessäni tuli eteen paljon nippelitietoa mistä en ollut kuullutkaan :O
Siispä kysyisinkin teiltä, uuden Galenoksen haltijat, onko kirjassa todellakin uusien kappaleiden lisäksi paljon uutta. Osaatteko sanoa?
Onko kohtalotovereita?
Kiitos kaikille, ja tsemppiä valintakokeeseen! (hui!)
Lääkikseen!?
5
1153
Vastaukset
- hakija
Minulla on viimevuotiset harjoitus.com:in tehtävät, ja niissäkin on paljon sellaista "nippelitietoa" mihin en ole Gallea lukiessani törmännyt. Joka kysymykseen ei takuulla löydy kirjasta vastausta.
- mietiskelijä
Voi kiitos tiedosta! tämä oikeesti helpotti, kun aattelin, ettei mitään oo jääny päähän, monista asioista kun ei ollut ikinä kuullutkaan, eikä G puhunut niistä mitään..
- samppa
Oon käyttänyt bioedun tehtävämateriaaleja ja on toiminut paljon hyvin. Sopivia tehtäviä.
- Lääkikseen 2006
Moikka,
Itse luen sitä Galenoksen uutta painosta. Aluksi aioin itsekin pärjätä vanhalla, mutta ostin kuitenkin uuden. Uudessa painoksessa on korjattu vanhan painoksen virheitä, mutta ei läheskään kaikkia. Itselläni on nuo vanhan Galenoksen virheet listattuna ylhäällä, listan sain Valmennuskeskuksen valmennuskurssilla, jonka kävin viime vuonna. Lisäksi uudessa Galenoksessa alun kemian osio on hiukan erilainen ja selkeämpi kuin vanhassa. Mutta aivan varmasti pärjäät vanhalla versiolla.
Uusia kuvia on tullut muutamia ja vanhoja on korvattu toisilla. Jotain kuvia ja/tai kaaviooita on muutettu, poistettu tai lisätty.
Näitä uusia muutoksia on kohtuullisen paljon, mutta tulet pärjäämään erittäin hyvin sillä vanhallakin versiolla. Uudet muutokset ja lisäykset ehkä helpottaa ymmärrystä, mutteivät ole pakollisia juttuja sisäänpääsyn kannalta.
Tosi paljon tsemppiä sulle lukemiseen! :)- mietiskelijä
Hei! kiitti vastauksestasi! kävin muuten tänä aamuna ostamassa uuden Galenoksen, ku äiti kerta lupautui maksamaan. Aattelinpa, et voi sen myydä, jos sattuu pääseen, mut toisaalta sen joutuu sitte ostaan kuitenki ens vuonna jos ei tärppää..
Parempi kai myöhään ku ei millonkaan :D sainpa ainaki vähän paremman mielenrauhan :P
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1026448
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h834933Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1053191Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p303032Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262235Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191616Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961211Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391192Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311106- 48884