Open Office ja lainausmerkit

Kuolema Tietokoneille!

Minun OpenOffice 2.0 unohti miten "tavalliset" lainausmerkit korvataan niillä toisilla lainausmerkeiltä, jotka näyttävätkin lainausmerkeiltä ja ovat hieman vinossa. Eikä se opi sitä uudestaan. Minulla on rasti tuossa AutoCorrectin "Replace" -ruudussa, "Custom Tabs" -kohdassa, ja "Options" -kohdassa on rasti "Replace "standard" quotes with "custom" quotes" -ruudussa.

Kun tämäkään ei toiminut, laitoin jopa "Replace" -kohtaan niin, että korvaisi merkin " merkillä ”. Mutta ei se tee sitäkään! Vaikka mitä tekisin niin aina tulee tuollaiset "tavalliset" lainausmerkit jotka Times New Romanin kanssa näyttävät aika rumilta. AINOA keksimäni tapa saada lainausmerkit niinkuin haluan on pastettaa ne leikepöydän kautta.

Miten tämän ongelman ratkaisisi? Tietääkö kukaan edes miten OpenOfficen saa tyhjentämään muistinsa? Poistin ohjelman ja asensin uudestaan, mutta se muisti kaikki vanhat asetuksensa eikä mikään korjaantunut.

6

591

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietokoneet

      Kyllä mulla toimii ihan niinkuin pitääkin.

      Onhan sinulla varmasti rasti kohdassa "Double quotes" Replace ja korvattavana merkkinä vaikkapa 0x201D?

      • Kuolema Tietokoneille!

        Kyllä on, eikä toimi.


      • tietokoneet
        Kuolema Tietokoneille! kirjoitti:

        Kyllä on, eikä toimi.

        Onhan myös täppä kohdassa Format > Autoformat > While Typing


      • Kuolema Tietokoneille!
        tietokoneet kirjoitti:

        Onhan myös täppä kohdassa Format > Autoformat > While Typing

        Sehän se syypää oli. En voi sanoa muuta kuin että kiitos.

        Openoffice on kiva softa kun se toimii mutta silloin kun se ei toimi tai pitää muuten alkaa säätämään, niin aikaa menee tunteja ja päiviä.


      • kuitenkin
        Kuolema Tietokoneille! kirjoitti:

        Sehän se syypää oli. En voi sanoa muuta kuin että kiitos.

        Openoffice on kiva softa kun se toimii mutta silloin kun se ei toimi tai pitää muuten alkaa säätämään, niin aikaa menee tunteja ja päiviä.

        ...kysymyksessä ilmiö jota käyttäytymistieteessä kutsutaan nimellä proaktiivinen ehkäisy eli MSOfficella opetellut asiat kummittelevat taustalla.

        >...kiva softa kun se toimii...

        Kyllä minulla on toiminut poikkeuksetta paremmin kuin Microsoftin vastaava.


      • Kuolema Tietokoneille!
        kuitenkin kirjoitti:

        ...kysymyksessä ilmiö jota käyttäytymistieteessä kutsutaan nimellä proaktiivinen ehkäisy eli MSOfficella opetellut asiat kummittelevat taustalla.

        >...kiva softa kun se toimii...

        Kyllä minulla on toiminut poikkeuksetta paremmin kuin Microsoftin vastaava.

        > Kyllä minulla on toiminut poikkeuksetta paremmin kuin Microsoftin vastaava.

        Niinhän se toimii minullakin silloin kun se toimii. Mutta kun se ei toimi... joku alaviite ei vain mene oikein eikä tiedä mitä asetuksia tällä kertaa pitäisi näprätä ja aikaa menee ja menee, oli kiire tai ei. Openofficessa on niin paljon asetuksia niin erilaisissa paikoissa että siinä menee oma aikansa ennen kuin tietää mitkä kaikki paikat milloin pitääkään tarkistaa. Sitten kun ne osaa ulkoa, mikä ennen pitkää toki tapahtuu, niin ei se sen jälkeen tietenkään enää vaikeaa ole.

        Microsoftin uusista ohjelmista ei minulla ole kauheasti kokemusta, en osaa verrata niitä ja OpenOfficea. Mutta sen muistan että Word97:n kanssa ei koskaan tullut tällaisia monen päivän säätörupeamia. Siinä oli opeteltavaa määrällisesti vähemmän, vaikka ominaisuuksiakin tietysti oli vähemmän. Käyttäisin sitä vieläkin, mutta 1533 MHz:n koneella se scrollaa aivan liian nopeasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      237
      3338
    2. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      248
      3103
    3. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      232
      2344
    4. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      35
      1992
    5. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      125
      1665
    6. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      216
      1427
    7. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      10
      1232
    8. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      90
      1185
    9. Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas

      Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi
      Maailman menoa
      208
      1161
    10. viikonloppu lähestyy

      ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu
      Ikävä
      13
      1009
    Aihe