junaan meno?

arkajalkaturisti

millaiset tavat ja tapahtumat ovat junaan noustessa Japanissa,eroaako lähijunissa tavat kaukojuniin verratuna.kuka tarkistaa lipun.mihin matkatavarat.pitääkö olla paikkalippu ja mistämahd. semmoisen saa ja kuinka varmistan oikeaan junaan nousun.

4

716

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JapanilaisenMies

      Ainakin Tokion paikallisliikenteessä sinun tulee ostaa lippu etukäteen automaatista, jossa on usein tarjolla englanninkielinen käyttöliittymä.
      Lipun ostettuasi, menet portista sisään, ja samlla syötät lipun portissa olevaan lipunlukijaan.
      Sitten matkustat minne hauluat, ja ulos tullessa syötät lipun taas portilla lipunlukijaan.
      Jos lipppu on liian halpa matkaan verrattuna, sinun tulee maksaa erotus siihen tarkoitetuilla automaateilla, keltaisia, jotka ovat ulosmenoporttien lähellä.

      Kaikki tämä on helpompaa kuin miltä se kuullostaa.

    • kokemuksia junailusta

      Eipä juuri eroa Suomeen suurimpien asemien liikenteen villkkautta lukuunottamatta. Kun on saapunut oikean raiteen kohdalle, ei kannata suin päin hypätä junaan. Vuoroväli on usein vain muutama minuutti, kannattaa tarkistaa ennen nousemista junan kyljen reittitaulusta, että juna todellakin menee sinne, minne itse haluaa mennä.

      Kaiken kaikkiaan systeemi on selväpiirteinen, länsimaisin kirjaimin varustettuja opastauluja löytyy nykyään aika hyvin. Paikallisliikenteen lippusysteemistä edellinen vastaaja antoi selkeän kuvan. Paikallisliikenteen linjat ja jopa asemat ovat isommissa kaupungeissa monesti erillään kaukoliikenteestä, joten junissa erehtymisen vaara on pienempi.

    • sasae

      Yleensä lippu laitetaan siitä laiturille vievästä protista, jolloin se portti aukea aja pääset kävelemään läpi. Shinkanseniin mennessä voi olla myös ihminen, joka leimaa lippusi. Shinkansenissa yleensä joku kävelee kerran junan läpi ja tarkistaa liput.

      Matkatavarat ylähyllylle tai sitten sinnen vaunun päähän räkkiin. Riippu junasta.

      Ilman paikkalippuakin voi mennä, mutta jos junassa on paikkalippuisia vaunuja, muista mennä vaunuun, jossa ei ole varattuja paikkoja.

      Näytä lippua laiturilla olevalle junanlähettäjälle ja hän kyllä viittoilee sinua oikeaan suuntaan.

    • sasae

      Parilla Tokion paikallisjuna/metron linjalla on arkipäivisin aamu- ja illansuuruuhkan aikaan erilliset naisten vaunut, joihin vain naiset saavat mennä. Ne ovat usein junan ensimmäinen ja viimeinen vaunu. Jos siis olet mies, ja huomaat olevasi vaunussa ainoa mies, hivuttaudu varmuuden vuoksi pikkuhiljaa seuraavaan vaunuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      38
      2151
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      56
      706
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      41
      651
    4. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      65
      509
    5. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      62
      502
    6. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      42
      500
    7. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      45
      490
    8. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      15
      470
    9. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      469
    10. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      457
    Aihe