Saan työttömyyseläkettä noin 840 euroa/kk (netto) ja kansaneläkettä noin 40 euroa kuukaudessa. Eläkeyhtiö ilmoittaa, että niin ja niin paljon (jotain 500 euroa) saa hankkia kuukaudessa sen vaikuttamatta eläkkeeseen. Vaan kuinka Kela? Menettäisinkö kansaneläkkeeni, jos olisin vaikkapa kolme kuukautta töissä tuolla rahalla, jonka saa ansaita? Tietääkö kukaan? Olisi kiva joskus vähän "muistella" työelämää. Olin kirjanpitäjä ja saattaisi olla mahdollisuus lomatuuraajaksi.
eläkkeen
lisäksi?
4530
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos pytyt nuo kolme kuukautta olemaan töissä tuolla 500E:lla niin onko se 40E sittenkään niin tärkeä?
Kysy suoraan Kelalta, niin tiedät.
sen, että se hankeraja on sama myös Kelalla. Kysyin sitä, kun sain Kelalta päätöksen kansaeläkkeesta. Kirjeessä oli niin jyrkästi ilmoitettu, että "Teidän on heti ilmoitettava, jos saatte työtä". Kelalta kuitenkin sanottiin, että se on sama rajoitus kuin eläkkeessäkin, mutta se ei todellakaan saa senttiäkään ylittää sitä annettua määrää. Joten töihin vain, mieli piristyy. Minäkin jo olin.
Entisistä ministereistä on niin mukava olla uusissa töissä, aikka olisi hyä toimeentulo. Olisin mielelläni edes päivän töissä, mutta kukapa huolisi, kun tavallisissa töissä 50-vuotias nainen on ihan liian vanha työlämän vaatimuksiin, ministerit kelpaavat vanhanakin, taitavat olla työt helpompia kuin tavallisilla ihmisillä, matkustella osaa jokainen.