Vaaditaanko rahoja takaisin?

ylellä ei muka rahaa

Pitäisikö kerätä kansalaisadressi ja lähteä perimään viitekorkojen kera Yleltä tv-maksua takaisin. Väittävät että heillä ei ole varaa kustantaa euroviisuja.

200 euroa laitonta rahastusta, satoja miljoonia kilpailevilta kanavilta jotain monopolimaksua ja nyt väitetään että ei ole rahaa.

Yle konkurssiin! Kusetusta.

4

439

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suomalaiset!

      Nyt kaikki joukolla irtisanomaan TV-luvat!

      Kun tällaista saastaa on tuotettu kansalaisten TV-lupamaksuilla, on siihen meillä vähintäänkin perusoikeus. Hävetkää suomalaiset! Häpeä YLE!

      Nyt suomeliput puolitankoon seuraaviksi 40:ksi vuodeksi. Tämäntasoista suru-uutista ei ole maamme kohdannut vuosikymmeniin.

    • asiasta tietävä

      "200 euroa laitonta rahastusta, satoja miljoonia kilpailevilta kanavilta jotain monopolimaksua ja nyt väitetään että ei ole rahaa.

      Yle konkurssiin! Kusetusta."

      Tiedoksesi, että mainoskanavilta tulevat maksut poistuvat muutamassa erässä. Ja osittain tästä syystä Yle tekee tällä hetkellä vuosittain yli 50 miljoonan euron tappiota usean vuoden ajan. Tämä on kuitenkin tietoinen valinta.

      Sitäpaitsi TV-maksu ei ole laitonta rahastamista...

      Perehdy asioihin ensin ja ala sitten vasta tekemään syytöksiä!

    • turhautunut1

      "200 euroa laitonta rahastusta, satoja miljoonia kilpailevilta kanavilta jotain monopolimaksua ja nyt väitetään että ei ole rahaa."

      Niinpä... Toimilupamaksut poistuvat 2007 ja laiton rahastus perustuu lakiin valtion televisio- ja radiorahastosta (http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1998/19980745)

      että mietitäänpä ensin ja meuhkataan vasta sitten...

    • /Tutkain

      ... että Yleisradion pääjohtaja ei tuntuunut olevan EBU:n rahoituksesta tietoinen ja antaa ulos lausunnon, että koko rahoitus on YLE:n katettava. Euroviisuvoitto on lottovoitto sille maalle, jossa se järjestetään. Suurin osa kuluista katetaan EBU:n budjetista ja lipputulojakin kilahtaa haaviin melkoisesti. Ennen lisä-budjetin antamista pitäsi valtiovallan saada Euroviisujen rahoitussuunnitelma YLE:ltä.

      Julkista rahaa Euroviisuihin voitaisiin osoittaa esim. Finnpron tms. julkiukuvaa ja kaupallisia suhteita ulospäin hoitavien instanssien m,omentilta. Lisäksi ministeri Karpelan, anteeksi ministeri Salmelan, ehdottama tuki suomalaisen musiikin vienninedistämisen vuoksi on mitä tervetullein.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      262
      16685
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5370
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2545
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2010
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1742
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      975
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      941
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      28
      849
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      843
    Aihe