sormiruokaa

miimi

Missä iässä olette alkaneet antaa lapsillenne sormiruokaa, siis esim. pieniä leivänpaloja? Meidän tyttö on nyt 9 kk, hampaita suussa 6 kappaletta. Ajattelin kokeilla pienen pieniä sekaleivän palasia, jotta tulisi vähän tuntumaa siihen ruuan tarttumiseen ja olisi pureskeltavaa. Mutta tuntui ettei hän oikein hoksannut pureskella leipää, vaan koitti niellä palaset kokonaisina, ja kakoi sitten tietysti murusia. Muuten tuo karkeampi ruoka menee jo hyvin alas, ei tarvitse enää sauvasekoittimella hienontaa, vaan jätän "sattumia" joukkoon.

Että miten teillä muilla? Ja mitä muuta voisi kokeilla sormiruokana kuin leipää? Banaanin paloja, marjoja? Entä voikohan leivälle sipaista jotain kevytlevitettä(vaikka siinähän on kyllä suolaa...)?

3

597

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7kk

      ja olen jo jonkin aikaa antanut pieniä leipäpaloja (tosi pieniä) kurkkua, hernettä ym...

    • ****

      on lapsi saanut 6kk:den iästä asti esim. maissinaksuja, joita sit imeskelee ja syö, jos esim. istuu syöttötuolissa, kun me syödään ruokaamme.
      Nyt sit 8 kk:den iästä olen kuorinut ja pilkkonut kurkkua pöydälle, josta saa niitä napsia suuhunsa.
      Tomaattia en ole vielä antanut, ruisleivän paloja jonkun kerran, mut ne ei ole oikein maistuneet.
      No, tosin ei kyllä kurkkukaan alussa herkkua ollut, mut nyt jo on. Hampaita ei ole vielä yhtään.

    • on kans hyvä

      saa järsiä ja vahvistaa hampaita, muttei vielä saa paloja purtua irti, että jäis sit kurkkuun. Sitä annoin ekaks noin 6kk.
      Nyt oon antanu myös jälkiuunileipää ja omenanpaloja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      262
      16685
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5370
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2545
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2010
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1742
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      975
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      941
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      28
      849
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      843
    Aihe