cd asemaa ei löydy

jonesz

Kone on jo varmaan 5 vuotta vanha, ja käyttöjärjestelmäkin on WINDOWS 98 SE. Kone on aina silloin tällöin jouduttu formatoimaan, ja asentamaan windowssi uudestaan, juntturaan menon ja hidastumisen takia. No nyt kone on toiminut pitkän aikaa loistavasti, mutta eräänä päivänä meinasin pelata erästä peliä joka vaatii CD-levyn. No, eipä peli käynnistynytkään automaattisesti, kun laitoin CDn pesään. No, menin sitten "oma tietokone" valikosta yrittämään, mutta eipä löytynyt koko CD-asemaa. Ensi ajatukseni oli, että asennetaanpa windows uudelleen, mutta kuinkas asennat kun CD-asemaa ei enää löydy, ainakaan koneen mielestä. Kaikista ihmeellisintä on, että CD-asema katosi "itsestään", en ole tehnyt pitkään aikaan mitään uudelleen asennuksia yms, ja CD-asema on tähän asti löytynyt. Mutta nyt ei enää. Mistä lähden ongelmaa pärvöttämään? Miten saan aseman takaisin toimintakuntoiseksi? Voiko olla että asema on fyysisesti mennyt rikki, eikä näytä olemassaoloaan sen takia. Mitään johtoja en ole koskaan sorkkinut koneen sisältä. Mikä siis avuksi???

5

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • annoona

      Mitä näkyy laitehallinnassa?
      Oma tk- ohjauspaneeli-järjestelmä-laitehallinta

      • jonesz

        Ei näy mitään. Kovalevy ja floppydisk kyllä, muttei CD-asemaa.


    • Laardilaa

      Lisää uusi laite-anna etsiä itse. Jos ei löydy osoita se sille (levyasema, cd-rom). Jos ei sittenkään niin johdot, ei nekään ole ikuisia.

      • annoona

        Todella yritä tunnistuttaa asema uudelleen, voit tietysti myös kurkata biosin asetuksista, ja yrittää vaikka sitä kauttakin "palautusta"


      • jonesz
        annoona kirjoitti:

        Todella yritä tunnistuttaa asema uudelleen, voit tietysti myös kurkata biosin asetuksista, ja yrittää vaikka sitä kauttakin "palautusta"

        Ei tunnista, vaikka osoitankin kohteen. En ole koskaan käynyt BIOS:ssa, miksi asetukset olisi muuttunut??? Hmmm, johtoihin en ole sorkkinut, nyt katsoin ja ehjiä näyttivät olevan, miksikäs ne nyt menisi itsestään. Voiko joku virus aiheuttaa sen, että CD-asemaa ei vain löydy?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      263
      16894
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5434
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2573
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2051
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1758
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      992
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      952
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      31
      872
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      869
    Aihe