Moi. Mulla on n. 7-vuotias poikakani joka on ylipainoinen. Kanini asustelee toisen kanin kanssa (eri häkeissä) vanhassa navetassa jonne laitamme talvella patterin ja lämpötila n. 5 astetta. Kaneilla on paksu karva ja mielestäni ne pärjäävät siellä ihan hyvin. Kesällä ne pääsevät ulkohäkkeihin hyppimään ja puputtamaan tuoretta ruohoa. Tämän lihavan kanin häkkipinta-ala on n. 2 neliömetriä joten tilaa on riittävästi, mutta kani ei liiku kovinkaan paljoa. Ruokaa annan (lihavalle kanilleni) seuraavasti: Aamulla siemensekoitusta n. 1/2 dl ja illalla esim. omenan puolikkaan ja leipäpalasen. Ruokavalioon kuuluu lisäksi porkkanaa, salaattia, kiinankaalta, kuivaa heinää (jota on aina saatavilla)ja tietysti vettä. Kanillani on myös kovaa purtavaa (pajun oksia) ja mineraalikivi. Siispä kysynkin teiltä, että miten saisin kanini hoikentumaan. En kehtaisi oikein ruoasta pihtailla koska navetassa on viileää ja kanini tarvitsevat energiaa lämmön tuottamiseen. Pelkään että kanilleni tulee kohta ylipainoon liittyviä sairauksia. Joten auttakaa minua tässä ongelmassa. Kiitos jo etukäteen!
lihava kani
Kanin omistaja
2172
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Onko sillä siellä mitään virikkeitä? Esimerkiksi pahvilaatikoita jonka päälle voi kiivetä/hypätä, isoja pahvirullia? Ei kai sitä huvita juoksennella, mikäli sillä ei oo mitään mielenkiintoista tekemistä siellä.
kannattais ostaa semmosta ruokaa jossa on vähän pähkinöitä ja auringonkukan siemeniä sillä ne lihottavat.tai sitten ostaa vain täysrehupellettejä ne ei lihota.ja suositeltu määrä kuiva ruokaa on päivässä yksi desi yhdelle kanille.kanille ei tarvisi kun laittaa ruoka ja antaa sen olla siellä noin tunnin(kani syö tuossa ajassa sen verran että nälkä "lähtee"pois) ja ottaa pois koska kani voi syödä jos sillä ei ole muuta tekemistä.että siinäpäs ohjeita!=)