ketjut hakusessa

normi

mitä te suosittelisitte perus ketjuksi? ja joka kestäisi normaalia metsä teitä ja hiekka ratoja? muttei kisoja.

4

1558

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jekku_

      Oiskohan tommonen 420-sarjan o-rengas ketju ihan riittävä. Riippuu tietenkin pyörän tehoista... Tavalliset renkaattomat ketjut on ihan kuminauhoja, eli ota o- tai x-rengas ketjut pyörän tehoista riippuen. Kestää parit rattaat ajaa niillä ketjuilla jos hyvin pidät.

    • ...

      on ihan riittävää jos ei yhtään takapyörä lyö tyhjää... mutta jos vähänkin ajetaan niin että sora lentää niin kyllä sitten pitää kunnon ketju olla, hintaluokka noin 70 euroa.

    • kuumetta

      vai, ymmärsinkö väärin... ketju mikä ei kestä kisoja? Taidan ottaa lisää buranaa.

      No, osta kumminkin x-, tai o-rengasketju. Ei tarvitse rasvailla, pysyy iskussa. Puhdistat ajon jälkeen hyvin. Maksaa hieman enemmän, mutta säästät siinä, kun ei tartte 40 ajotunnin jälkeen uusia koko ketju/ratas-pakettia.

      Tuosta rasvaamattomuudesta. Testi on edelleen kesken, mutta julkaisen tulokset jahka kerkeän. Toistaiseksi pysyn edelleen kannassani; renkaallisia ketjuja ei tarvitse rasvata.

    • go go

      Vetoluujuustaulukoita kun katselee ja ihmisten mielipiteitä kuuntelee, niin reginan z-rengasketju ja DIDin x-rengasketju ovat varteenotettavia vaihtoehtoja. Hintaa kummallakin n.90€. Parasta ketjurasvaa/vahaa on Hondan oma ketjurasva.

      Ja ketjujen kunnossapidosta sen verran, ettei kannata kuraisia/hiekkaisia ketjuja lähteä putsaamaan liuottimella ja painepesurilla, koska sillä metodilla tippuu rullat ennen pitkää pois, vaikka kuinka ruiskutat ketjuvahaa pintaan sen jälkeen. Itse puhdistan ketjut polttoöljyssä ja pehmeähköllä harjalla (ei teräsharjalla) harjaamalla, jonka jälkeen öljykylpy, ketjujen puhdistus rätillä, ketjujen ajo "kuivaksi" ja vielä ketjuvaha pintaan.

      Yleensä kahdet rattaat pystyy ajamaan tiivistetyillä ketjuilla kivuttomasti. Tärkeää ketjun kestävyyden kannalta on vaihtaa varsinkin eturatas hyvin ajoissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      170
      12945
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      154
      5458
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4810
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      149
      3689
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2798
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      121
      1969
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      112
      1715
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      366
      1638
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      108
      1538
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1481
    Aihe