Papillon!

CharlieChaplin

mielipiteitä kirjasta!?

5

1535

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jookosta?

      . . .

    • on kirjoittanut viihdyttävän romaanin. Siinä on myös ajankuvaa ja runsaasti vankilegendoja joita kirjoittaja kuuli lusiessaan Ranskan Guyanassa. Jatko-osa Banco onkin sitten silkkaa rahastusta.

    • malow

      Olen lukennut kirjan 'vanki nimeltä papillon,luin sen suomenkielisen version sen ilmestymisen aikoina. Nuorena en ossanut kiinittää sen kirjaliseen asuun parempaa huomiota,itse tarina oli päälimäinen, se oli hyvä kirja sellaisenaan ja siinä käänöksessä.
      Nyt sain käteeni Patrick o'Brian 1970 tekemän englantilaisen käänöksen. Kääntäjä mainitsee heti alussa, että vaikka kirja on epätavalisen pitkä, se edustaa sen laatuista elävää kerontaa ja kuvausta selaiselta elämänalata, ettei vastavaa koko kirjalisuus historiassa tunneta.
      Kirja on minä muotoon kirjoitettu,se on kuin puhumalla kerrottu henkilökohtainen tarina. Kieli on katu,laitos ja alamaailman kieltä ja tässä kirjassa se on ainutlaatusen rikasta ja luontevaa.
      Kirjalisuus furu Francois Maurias sanoi, että vaikka HenriCharrieren Papillonin olevan pala suulista kirjallisuutta,kirja maailaman laajuinen menekki ja arvo perustuu paljolti siihen,että Henri Charriere on omakohtaisestti elälyt lävitse kaikki kirjan tapahtumat.
      Englaninkielisenä kirja on mainio rikkaan, selkeän puhekielen opiskeluun.
      Suositelen, niille,jotka eivät sitä vielä ole lukeneet

    • Veliveikkonen

      Julma, vahvasti tunteisiin vetoava, hyviä tunnelmia luova teos. Siitä erikoinen, että se toimii vaikka se on kirjoitettu puhekielellä. Joku tuossa jo sanoikin, että se on ikäänkuin puhumalla kerrottu. Näinhän se on. Tarinan todenperäisyyteen on vaikea ottaa kantaa.

    • Maisteri

      Eikö Papillonkin ole osoittautunut suureksi osaksi sepitetyksi. Kaikki Papillonin jutut eivät olekaan tapahtuneet Charrierelle. Viime keväänä oli joassakin lehdessa juttua siitä, että Ranskassa olisi jossakin vanhainkodissa yli 100-vuotias mies, joka oman kertomuksensa mukaan on kertonut Charrierelle suuren osan Papillonin tapahtumista. Hänellä oli myös kuuluisa perhostatuointi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      263
      16894
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5434
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2573
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2051
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1758
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      992
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      952
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      31
      872
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      869
    Aihe