Papillon!

CharlieChaplin

mielipiteitä kirjasta!?

5

2068

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jookosta?

      . . .

    • on kirjoittanut viihdyttävän romaanin. Siinä on myös ajankuvaa ja runsaasti vankilegendoja joita kirjoittaja kuuli lusiessaan Ranskan Guyanassa. Jatko-osa Banco onkin sitten silkkaa rahastusta.

    • malow

      Olen lukennut kirjan 'vanki nimeltä papillon,luin sen suomenkielisen version sen ilmestymisen aikoina. Nuorena en ossanut kiinittää sen kirjaliseen asuun parempaa huomiota,itse tarina oli päälimäinen, se oli hyvä kirja sellaisenaan ja siinä käänöksessä.
      Nyt sain käteeni Patrick o'Brian 1970 tekemän englantilaisen käänöksen. Kääntäjä mainitsee heti alussa, että vaikka kirja on epätavalisen pitkä, se edustaa sen laatuista elävää kerontaa ja kuvausta selaiselta elämänalata, ettei vastavaa koko kirjalisuus historiassa tunneta.
      Kirja on minä muotoon kirjoitettu,se on kuin puhumalla kerrottu henkilökohtainen tarina. Kieli on katu,laitos ja alamaailman kieltä ja tässä kirjassa se on ainutlaatusen rikasta ja luontevaa.
      Kirjalisuus furu Francois Maurias sanoi, että vaikka HenriCharrieren Papillonin olevan pala suulista kirjallisuutta,kirja maailaman laajuinen menekki ja arvo perustuu paljolti siihen,että Henri Charriere on omakohtaisestti elälyt lävitse kaikki kirjan tapahtumat.
      Englaninkielisenä kirja on mainio rikkaan, selkeän puhekielen opiskeluun.
      Suositelen, niille,jotka eivät sitä vielä ole lukeneet

    • Veliveikkonen

      Julma, vahvasti tunteisiin vetoava, hyviä tunnelmia luova teos. Siitä erikoinen, että se toimii vaikka se on kirjoitettu puhekielellä. Joku tuossa jo sanoikin, että se on ikäänkuin puhumalla kerrottu. Näinhän se on. Tarinan todenperäisyyteen on vaikea ottaa kantaa.

    • Maisteri

      Eikö Papillonkin ole osoittautunut suureksi osaksi sepitetyksi. Kaikki Papillonin jutut eivät olekaan tapahtuneet Charrierelle. Viime keväänä oli joassakin lehdessa juttua siitä, että Ranskassa olisi jossakin vanhainkodissa yli 100-vuotias mies, joka oman kertomuksensa mukaan on kertonut Charrierelle suuren osan Papillonin tapahtumista. Hänellä oli myös kuuluisa perhostatuointi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1757
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1578
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      46
      1094
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      43
      964
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      929
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      846
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      802
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      780
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      778
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe