Niilo [3]

Vispi

Niin alkoi eteisen lattian kuuraaminen...

Niilo hankasi hiki otsalla eteisen lattiaa. Vielä
yksi nurkka niin se olisi kiiltävän puhdas. Niilo nousi ylös ja ihasteli työtään.

"Ja nyt yläkertaan..." Niilo huokaisi.
Kartano oli sokkeloisempi mitä Niilo oli aluksi kuvitellutkaan. Niilo siivosi kymmeniä huoneita kunnes lopulta saapui siihen juhla huoneeseen missä hän oli vielä lapsena ollut. Hän etsi katseensa taulua mutta ei löytänyt muuta kuin kehykset mitkä nojasivat seinää vasten. "Mutta, mutta..se taulu oli täällä" Niilo mietti kuumeisesti. Koko huone, juhlavin kalustein oli pölyn peitossa ja voisi luulla että siellä olisi käynyt ketään siivoamassa sataan vuoteen.

Niilo pälyili ympärilleen. Heti kun hänellä olisi ollut tilaisuus nuuskia vanhan taulun arvoitus niin joku on kiikuttanut sen pois.

Niilo otti apeana pölyharjann ja aloitti kirjahyllyjen putsaamisen. Paksu pölykerros lehahti ilmaan ja Niiloa yskitti. Joka puolella oli hämähäkin seittejä ja hiekkaa. "Miksiköhän täällä on näin sotkuista..yleensä mummu..tai siis Klaara on super siisti" Niilo mietti. Taas paksu harmaa pöly pilvi laskeutui Niilon päälle että hän oli pudota tikapuilta. Niilo otti kirjahyllystä tukea. KOPS, ja kuului matala tömähdys kun tummanvihreä kantinen kirja tippui maahan.

Niilo kapusi tikapuilta ja nosti kirjan. Hän avasi kannen. Siihen oli kirjoitettu "Niilolle".
"MITÄ?" Niilo huusi mielessään. Tämä on jo Niilolle ihan liikaa. Hän käänsi sivua.
Sivulle oli piirretty vihreä lohikäärme...

"PIIP PIIP PIIP PIIP PIIP" palo sireeni soi ja Niilo pudotti kirjan hyppysistään.
"Apuaa, auttakaa joku!" Klaara mummin huuto kantautui yläkertaan.
Niilo juoksi rappuset alas ja koko keittiö oli ilmi liekeissä! Niilo juoksi soittamaan palokunnan.

Kun palokunta saapui koko keittiö oli palanut.
Klaara tapansa mukaan huusi Niilolle, että miksei soittanut aiemmin palokuntaa ja sai viikon arestia kellarissa.

Niilo laahusti kellariin..Huoh..Taas kaikki oli hänen syytään.

*puff*

Niilo heräsi juhlahuoneen lattialta.
"Mitä minä tääll.." Niilo mumisi ja näki kaatuneet tikkaat edessään.
"Auts..löin pääni pahemman kerran.." Niilo voivotti.
"Mutta entäs se kirja? Oliko se vain unta..?" Niilo mietti.

Ovikello soi. Niilo tajusi, että vieraat tulisivat juuri sillä sekunnilla ja ampaisi portaita alas kellariin. Niilo ehti nipin napiin sulkemaan luukun perässään etteivät vieraat nähneet.

Mutta, mitä ihmettä? Hänen sängyllään oli sama kirja minkä hän oli unessa nähnyt kun hän oli tajukankaalla maannut juhlahuoneen lattialla.

Niilo meinasi pökertyä. Hän otti kirjan käteensä. Sen vihreä kansi tuntui suomuiselta ja karhealta...


****

Jatkoa? Risut ja ruusut taas tulemaan :D

Sori kun tästä tuli ihan pee. Tarinasta tuli ihan sekava kun kirjotan tätä kuumeessa :/

1. Arvosana 4-10
2. Perustelu
3. Miinukset
4. Plussat
5. Jatkoa?
6. Muuta

2

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ghrr

      1. 10
      2. ihan hyvä tuo tarina varsinkin tuo kirja homma
      3. se on vain miinusta että kun tuolla luki piip ja silloin paloauton pitäisi tulla mutta niilo soitti palokunnan
      4. sama kuin 2
      5. kyllä saat jatkaa
      6.ei mitään

    • melliex

      1. Arvosana 4-10
      -8

      3. Miinukset
      -Liikaa "Niilo sitä Niilo tätä". Muutaman Niilon olisi voinut korvata hän-sanalla. :) Nojaa, laitetaan kuumeen piikkiin hienoinen sekavuus. ;)

      4. Plussat
      -Harry Potteria ei ollut enään niin paljoa ja ihan kiva muutenkin. Kuvailut ihan ok ja pituus oli ihan hyvä.

      5. Jatkoa?
      -Niin kauan kannattaa jaktaa, kun itse tykkää kirjoittaa.

      6. Muuta
      -Ihan keskiverto tarina, eipä tässä muuta. :P

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      47
      3143
    2. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      34
      2855
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2751
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      39
      2476
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      51
      1945
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1589
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1483
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      106
      1297
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      180
      1231
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      73
      1070
    Aihe