Kerro, mihin työhön haluaisit vaihtaa jos voisit ottaa vuoden virkavapaata sairaala/tk-työstä?
Itse haluaisin kokeilla jotain, joka todella poikkeaa sairaalamaailmasta, esim. luonnon kanssa haluaisin olla tekemisissä, ihan vaikka puutarhatyötä. Onhan siinä tietysti tuo pieni asia kuin palkka, joka estää tämänkin toteutumisen.
Itse haluaisin kokeilla jotain, joka todella poikkeaa sairaalamaailmasta, esim. luonnon kanssa haluaisin olla tekemisissä, ihan vaikka puutarhatyötä. Onhan siinä tietysti tuo pieni asia kuin palkka, joka estää tämänkin toteutumisen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Olen pohtinut että matkailuala kiinnostaa esim.matkaopas tai matkatoimistovirkailijan työ. Tai sitten voisi mielenkiintoista olla sosiaalityöntekijä.
Sairaanhoitajan työtä olen tehnyt runsaat kaksi vuotta ja töitä ois tarjolla ja myös vakipaikkakin. Mutta olen ajatellut, että jos hoitoala ei tästä paremmaksi muutu(alhainen palkkaus ja jatkuva kiire), niin tämä tyttö vaihtaa kyllä alaa.
Voisin ryhtyä maanviljelijäksi ja suomenheppojen kasvattajaksi. Hankkisin paljon eläimiä ja hoitelisin niitä; ne on NIIN paljon mukavampia kuin ihmiset =)
Tienais ihan saman verran kuin nytkin eikä olisi sen kummemmassa vastuussa muusta kuin makkaroiden viimeisestä käyttöpäivästä!!!
Olin hoitajana helsingissä, mutten pystynyt palkalla elättämään itseäni ja lastani. Nyt olen apusihteerinä isossa firmassa ja saan 2157 euroa kuussa pelkästä päivätyöstä. Hoitajana sain 1857 euroa kuussa.
Nykyään kopion papereita, järjestän juhlia, hoidan paperiasioita (helppoja sellaisia) ja nautin työstäni suuresti.
kun sait apu?sihteerin paikan? Varmaankin yksityiseltä, koska kunnan/valtion palkat on sieltä syvältä. Itse olen sihteeri (en apu) kunnalla ja saan 1800 bruttona. Työ on kiireistä ja stressaavaa.