foster parents or temporary adoption

desperado

etsin poikani vanhemmat tai äiti.......tai valvoja, hån on afrikalainen ja hän oli syntynyt suomessa 3v sitten emme ole sociali tai kela asiakas.
se on mahdollista että 3kk kulutua minun pitää menee takaisin afrikassa ja en toivo ottan poikani mukana hänellä ei mitään elämä sinne.
jos olette kiinostunut annatte tämä lapsi elämä mahdollisuus ottaa yhteyttää

aana_ziy@yahoo.com

Am looking for parents or parent to take care of my little boy who is 3yrs, black, born from a european father (not finnish man).
He is not covered by the social system of finland though he was born and raised in Finland.
I am very worried I might be sent back to Africa (en ole vielä varma) and I do NOT wish to take him with me.
I want to prepare atleast in advance.
please if there is anyone INTERESTED or with information on how I can get my child a loving family to provide him with necessity if I shall have to go away from Finland. please contact
aana_ziy@yahoo.com

1

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • desperadolle

      Hei Desperado!

      Älä panikoi, vaan selvitä ensin asiasi. Suomessa pojastasi pidetään varmasti huolta, jos sinä et itse voi hänestä huolehtia. Parasta hänelle olisi kuitenkin se, että voisitte pysyä yhdessä.

      Jos et pysty itse huolehtimaan lapsestasi, niin oman kuntasi tai kaupungin sosiaalitoimi järjestää pojalle hoidon esimerkiksi sijaisperheessä tai perhekodissa. Suomessa ei ole väliaikaista (temporary) adoptiota, vaan adoptio on aina lopullinen. Kysy lisää sosiaalityöntekijöiltä ja yritä löytää semmoinen työntekijä, joka on ennenkin tehnyt työtä maahanmuuttajien kanssa. Helsingin kulttuuririkeskus Caisan henkilökunta osaa varmasti neuvoa sinut oikeaan paikkaan. Voit myös kävellä suoraan oman kaupungin sosiaalivirastoon.

      Miksi sinut muuten lähetettäisiin Afrikkaan? Voisit saada tähänkin asiaan apua ihmisiltä, jotka tuntevat näitä asioita.

      Kukaan suomalainen perhe ei voi sähköpostin kautta ottaa poikaasi, vaikka monet kaipaavat lasta. Siitä tulisi vain ongelmia molemmin puolin, joten ota yhteys viranomaisiin. Jos lapsesi päätyy sijaishoitoon, niin muista pitää huolta, että saat tavata häntä ja pitää yhteyttä häneen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      263
      16894
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5434
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2573
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2051
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1758
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      992
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      952
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      31
      872
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      869
    Aihe