Asuminen Puolassa

Polle

Tarkoitus olisi muuttaa puolaan asumaan ensi vuonna. Tai suurin osa vuodesta kuluu puolassa. Onko kenelläkään kokemusta asumisesta ja mitä pitää ottaa ennakkoon selvää? Kuinka monta päivää saa olla yhtämittaa? pitääkö välillä käydä suomessa ym. Ja mm. vakuutusksista että pitääkö ottaa vakuutukset puolasta

3

1663

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eu01

      Molemmat Puola ja Suomi ovat EU:n jäseniä, joten sinulla on oikeus asua sielläkin rajoituksitta, käyt vain paikallisessa virastossa ja ilmoittaudut valitun kunnan asukkaaksi. Asumiskustannukset ovat Suomea alhaisemmat, riippuen toki asumispaikasta, mm. Varsova on kallis, jokin pikkukaupunki (Varsovan vaikutusalueen ulkopuolella) voi olla tosi edullinen asumiskustannuksiltaan.
      Vakuutukset kannattaa ottaa, mutta ensin mieti valmiiksi kumman maan kontolle maksat veronsa (vertaile verosysteemit).
      Mitä kaupunkia olet ajatellut?

    • Hande_vee

      Moi

      Kuten varmaan tiedät, nykyisin asuminen/muuttaminen tänne on helpottunut mutta joitain asioita pitää ottaa huomioon.

      Kun muutat tänne tarvitsee sinun rekisteröityä täällä asuvaksi. Tähän tarkoitukseen sinun pitää olla rekisteröity johonkin osoitteeseen ja sitä varten tarvitset asunnon omistajalta kupongit.

      Täällä "periaatteessa" pitää rekisteröityä aina paikkaan missä asut kahta viikkoa pitempään, mutta käytännössä rekisteröity osoite on se mihin rekisteröit itsesi ja asunto-osoite on toinen (tätä varten kaikissa kaavakkeissa on kummallekin osoittelle tilansa).

      En osaa ihan suoraan sanoa miten nykyisin on, mutta vielä viime kuussa sanottiin että tarvitsee oleskeluluvan vielä nykyäänkin, en osaa sanoa tarkemmin. Meidän H&R selvittää asiaa samalla kun minun työlupa vanhenee joskus syskuun paikkeilla.

      Jos olet töissä täällä Puolalaisessa firmassa, maksat vakuutukset yms. samalla tapaa kun suomessa. Jos muutat pysyvästi tänne, et ole kuulu suomen sosiaaliturvan piirin vaan paikallisen sosiaaliturvan. Ehdottomasti kannattaa hommata Eurooppalainen sairaanhoitokortti KELAsta ennen lähtöä, tarvitset sitä tod. näk. vielä osoittaaksesi että kuulut suomen sosiaaliturvan piiriin hakiessasi noita kuponkeja.

      Ota yhteyttä Puolan suurlähetystöön suomessa ja kysy mikä on tilanne ja mitä tarvitset.

      Tuolla asiasta lisää:

      http://www.msz.gov.pl/Advisory,for,citizens,of,the,EU,countries,traveling,to,Poland,2351.html

      tervetuloa puolaan !

      Hookkan

      • Polle

        Kiitos paljon vinkeistä :)


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      263
      16822
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5414
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2560
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2036
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1755
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      986
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      948
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      30
      861
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      856
    Aihe