Kun kylpyhuoneeseen laitetaan lattialämmitys ja uusi laatoitus sekä saunaankin uusi laatoitus.Kysyisin onko tapana laittaa saunaankin lattialämmitys,siellä kylläkin on patteri.Samaten kysyisin kuinkahan kauan sen massan kestää kuivua ,joka laitetaan niiden piuhojen päälle lattiaan(kuinka monta senttiä sitä tulee,suunnilleen ja ilmeisesti sitten vain se päälle laatat)
Lattialämmitys
2
1361
Vastaukset
- Remonttiapu
Yleensä saunaan ei laiteta lattialämmitystä kun siellä kerran patteri on, mikään ei tietysti estä en laittamista, parempihan siitä tulisi.
Kuivumisaika riippuu siitä mitä ainetta käytät, 1 cm / viikko 1 viikko eli 6 sentin kerros kuivuisi 7 viikkoa. Pikatasoitteet kuivuvat huomattavasti nopeammin.
Ja todellakaan sen päälle ei vain laattoja. Tässä välissä on koko työn tärkein osuus joka on tehtävä erittäin hyvin. Jollei tietoa ole kannattaa käyttää ammattilaista.
[email protected] - Mate
Kaapelin päälle tulevan valukerroksen paksuus riippuu itse kaapelista. Kaapelin mukana tulee asennusohjeet.
Devin kaapeli pitää upottaa viitisen senttiä kun taas jollekkin saneerauskaapelille riittä että se peittyy tarsoitteen alle.
Lattiatasoite valitaan kerrospaksuuden mukaan.
Jos käytät saneerauskaapelia ja kaadot ja korot on kunnossa niin tasoitekerroksen paksuus on pieni jolloin tasoitteeksi sopii vaikkapa Vetonit 5000.
Jos tasoitekerros on joitain sentejä paksu niin silloin Vetonit 6000.
Ennen tasoitteen levittämistä vahna betonipinta on hyvä sipaista primerilla.
Nuo Vetonit lattiamassat ovat aika nopeita. Kävelykuiva jopa 3 tunnissa. Toki vastaavia tuotteita on mm Kiillolla Kestonit-tuotemerkillä.
Tasoitteen päälle ennen laattoja tulee tietysti vesieristys joka on se tärkein vaihe kuten joku tuossa jo kertoikin.
Kaiken tämän lisäksi välissä on erilaisia työvaiheita jotka pitää tehdä oikein ja "musta tuntuu"-menetelmällä tulee saletisti sutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16912723
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1525446Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454750Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493689Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392778Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1201945Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1101696Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3651634Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1071533Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361471