Tutkiessani hiljaisten virtalähteiden rajoittunutta tarjontaa XG Magnum 500w -virtalähde näyttäisi olevan paras vaihtoehto. Ongelmana on, ettei tuollaista näytä löytyvän ainakaan suomesta. Kysymys kuuluukin, voiko virtalähteen ostaa ulkomailta? Toimiiko esimerkiksi Ranskasta tai Yhdysvalloista ostettu virtalähde Suomen sähköverkossa? Pitääkö ostaa adapteri ja huonontaako adapterin käyttö virtalähteen toimintaa?
xg magnum 500w
10
797
Vastaukset
- Erkko
Tuo johto on erilainen. Eli jos sulla on vanha johto, niin älä heitä meneen. Vlähteen liitin on vakio, mutta johdon päässä (seinään tuleva) liitin muuttuu eri maassa.
Suosittelisin kuitenkin Nexusta tai Seasonikia.
http://www.nexustek.nl/nx5000.htm
http://www.seasonic.com/product/pc_atx.jsp
S12 sarjasta löytyy 500 ja 600W lähteet.- virtaa!
Nuohan näyttävät kyllä olevan normaali ilmajäähdytyksellä varustettuja malleja. XG Magnumissa viehättää erityisesti passiivijäähdytys (vaikka siinäkin on kyllä tuuletin ylikuumenemisen varalta).
Tosin nyttemmin tarkasteltuani markkinoita on rivien välistä ymmärrettävissä että passiivijäähdytteinen PSU tarvitsee tuulettimilla jäähdytetyn kotelon. Tämä sanottiin suoraan yhdessä Antec Phantomin testissä. Ilmeisesti Magnumissa on sama juttu, joten tuulettimista ei ilmeisesti pääse eroon sitten millään. Tämä on ikävää, sillä muut tuulettimet (prosessori, piirisarja, näytönohjain) olen jo korvannut passiivisella vesijäähdytyksellä.
Voiko vanhan virtalähteen (Antec Truepower)tuulettimen vaihtaa johonkin erityisen hiljaiseen malliin? - Erkko
virtaa! kirjoitti:
Nuohan näyttävät kyllä olevan normaali ilmajäähdytyksellä varustettuja malleja. XG Magnumissa viehättää erityisesti passiivijäähdytys (vaikka siinäkin on kyllä tuuletin ylikuumenemisen varalta).
Tosin nyttemmin tarkasteltuani markkinoita on rivien välistä ymmärrettävissä että passiivijäähdytteinen PSU tarvitsee tuulettimilla jäähdytetyn kotelon. Tämä sanottiin suoraan yhdessä Antec Phantomin testissä. Ilmeisesti Magnumissa on sama juttu, joten tuulettimista ei ilmeisesti pääse eroon sitten millään. Tämä on ikävää, sillä muut tuulettimet (prosessori, piirisarja, näytönohjain) olen jo korvannut passiivisella vesijäähdytyksellä.
Voiko vanhan virtalähteen (Antec Truepower)tuulettimen vaihtaa johonkin erityisen hiljaiseen malliin?Mulla on antecin truepower 2 550W ja vaihdoin siihen hiljaisemman tuulettimen. Vaikka tuuletin ei ole hiljaisempi spekseiltään kuin antecin vakio niin se toimii hiljempana ohjauksen takia.
http://www.coolputer.fi/tiedot.asp?t=813
Tollanen tuuletin.
Johdot on kuten vakiossa tuulettimessa. Vaikka äänenvoimakkuus on 12Voltilla suurempi, sen teho (ilmansiirtokyky CFM) on paljon parempi kuin vakio tuulettimen. Sen takia sitä ei tarvitse pyörittää lähellekkään täysillä.
Tuulettimen vaihto tehokkaampaan/hiljaisempaan tulee huomattavasti halvemmaksi kuin uuden vlähteen osto. Mutta samalla kun avaat virtalähteen, menetätä takuun jos sellaista on vielä jäljellä.
Tuo Nexushan on alle 17dB, joka on tosi hiljainen.
Täysinpassiiviset vlähteet tarvitsevat paremman ilmanvaihdon koppaan.. siksi suosittelinkin että asentaisin tuollaisen Yesicon kotelon ulkopuolelle. Puolipassiiviset eivät pakosti tarvitse parempaa kotelotuuletusta. Mutta jollei sitä ole parannettu, virtalähteen tuuletin pyörii miltei koko ajan.
Jos vaihdat tuulettimen vlähteeseen, niin valitse tuuletin jossa on paras CFM/dB suhde. Silloin se toimii hiljaisena ja tehokkaana.
- Pege81
Jos oot hakemassa passiivijäähdytteistä virtalähdettä, niin kannattaa katsasta Coolputerin sivusto, ja sieltä löytyvät Yesicon 480W:n ja 550W:n lähteet. Hinnat 199,90€ ja 212,90. Kummatkin noista ovat täysin passiivisia lähteitä.
- virtaa!
taidan sittenkin kallistua tosiaan vaihtamaan tuulettimen hiljaisempaan, ainakin aluksi.
- Erkko
Ennen kuin tapat itsesi. Virtalähde täytyy pitää irti verkosta päivän verran, että kondensaattorit vapauttavat jännitteensä. Tuo saattaa olla vaarallista, jollei tiedä mitä tekee.
Eli virtalähde pois koneesta.
Odota päivä.
Ala hommiin. - Pege81
Erkko kirjoitti:
Ennen kuin tapat itsesi. Virtalähde täytyy pitää irti verkosta päivän verran, että kondensaattorit vapauttavat jännitteensä. Tuo saattaa olla vaarallista, jollei tiedä mitä tekee.
Eli virtalähde pois koneesta.
Odota päivä.
Ala hommiin.En mene väittämään etteikö virtalähteestä voisi saada vaarallista sähköiskua, mutta tuo päivän odottaminen tuntuu vähän liioittelulta.
Konkat purkautuavat sitenkin, että irrottaa johdon lähteestä ja painelee muutaman kerran kotelon virtakytkintä. Ja eihän sitä säkäriä sieltä saa, jos ei mene koskemaan itse piirilevyyn, tuulettimet on yleensä kiinni 2 napaisella liittimellä, minkä voi vain vetäistä irti, ilman sen kummempia kikkoja. - Pege81
Pege81 kirjoitti:
En mene väittämään etteikö virtalähteestä voisi saada vaarallista sähköiskua, mutta tuo päivän odottaminen tuntuu vähän liioittelulta.
Konkat purkautuavat sitenkin, että irrottaa johdon lähteestä ja painelee muutaman kerran kotelon virtakytkintä. Ja eihän sitä säkäriä sieltä saa, jos ei mene koskemaan itse piirilevyyn, tuulettimet on yleensä kiinni 2 napaisella liittimellä, minkä voi vain vetäistä irti, ilman sen kummempia kikkoja.Jokainen sit kuitenkin tekee noita hommia omalla vastuulla. Varovaisuus on valttia, kun ollaan sähkön kanssa tekemisissä. Jos tuntuu siltä, ettei aivan varmasti tiedä mitä tekee, niin ei kannata edes lähteä yrittämään.
- Erkko
Pege81 kirjoitti:
Jokainen sit kuitenkin tekee noita hommia omalla vastuulla. Varovaisuus on valttia, kun ollaan sähkön kanssa tekemisissä. Jos tuntuu siltä, ettei aivan varmasti tiedä mitä tekee, niin ei kannata edes lähteä yrittämään.
Enemmänkin tarkotin. Vaikka vuorokausi saattaa olla liioittelua, niin parempi odottaa muutama ylimääräinen tunti kuin maata lattialla kuola poskella valuen. =/
Helppo se on vaihtaa. Ei siellä tartte käpälöidä mihinkään komponentteihin. Joo, tuuletin on todellakin sellaisella 2-pinnisellä kiinni piirilevyssä. Sellaista liitintähän ei ole normaalisti tuulettimissa, joten sen joutuu ottamaan vanhasta käyttöön. Kaksi johtoa joutuu siis kolvaamaan. Sähköteipillä tai kutistesukalla estetään ettei tule oikosulkua keskenään tai muiden komponenttejen kanssa. - virtaa!
Erkko kirjoitti:
Enemmänkin tarkotin. Vaikka vuorokausi saattaa olla liioittelua, niin parempi odottaa muutama ylimääräinen tunti kuin maata lattialla kuola poskella valuen. =/
Helppo se on vaihtaa. Ei siellä tartte käpälöidä mihinkään komponentteihin. Joo, tuuletin on todellakin sellaisella 2-pinnisellä kiinni piirilevyssä. Sellaista liitintähän ei ole normaalisti tuulettimissa, joten sen joutuu ottamaan vanhasta käyttöön. Kaksi johtoa joutuu siis kolvaamaan. Sähköteipillä tai kutistesukalla estetään ettei tule oikosulkua keskenään tai muiden komponenttejen kanssa.Mitä tulee virtalähteen vaihtamiseen yleensä, niin olen kyllä ennenkin niitä vaihdellut odottamatta vuorokautta juurikin siten, että napsuttelee muutaman kerran virtalähteen virtakytkintä pois ja päälle (johto pois seinästä). Jos onkin joskus kuolaa valunut niin se ei ole johtunut sähkön kanssa leikkimisestä :)
En ole vielä vaihtanut nykyisen koneen virtalähdettä kun tutkin vaihtoehtoisia hiljentämistapoja. Toisekseen tulin siihen tulokseen että virtalähdettä hieman suurempi meteli tuleekin tällä hetkellä kovalevyjen pyörimisestä joten ne pitää saada hiljaisemmaksi ensin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain29811808Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-14111013Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2406323Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2185162Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1623637- 1743538
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin502463Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3291980Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov111807Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi171695