Ollaan menossa kesällä Pariisiin ja kuultiin että jostain on mahdollista saada metrokortti jolla pääsee metroissa ilman maksua. Plus että on olemassa museokortti joilla pääsee museoihin jonojen ohi?
saako sellaisen Suomesta?
Pariisin museo/metrokortti?
5
1137
Vastaukset
- tässä se
http://www.parisdigest.com/transport/paris_visit_pass.htm
Voit ostaa sen netissä.
Sen lisäksi on toinenkin passi:
http://www.parisdigest.com/menus/museum-pass.htm - tilaa tästä vaikka
http://www.conciergerie.com/main.htm?O=PO&P=romantic.htm
Klikkaa tuosta All Paris Passes.- jakkustoo
Mitä muuten Louvreen maksaa sisälle jos ei ota tuota museopassia? Ja onko siellä yleensä heti aamusta jonoa jos menee heti kun museo aukeaa?
- Pariisiin2
jakkustoo kirjoitti:
Mitä muuten Louvreen maksaa sisälle jos ei ota tuota museopassia? Ja onko siellä yleensä heti aamusta jonoa jos menee heti kun museo aukeaa?
Katso Louvren sivuilta. Se on n. 7€ ja klo 15.00 jälkeen 5€.
- saa nähdä aika paljon
Pariisiin2 kirjoitti:
Katso Louvren sivuilta. Se on n. 7€ ja klo 15.00 jälkeen 5€.
Jos maksaa kalliimman sisäänpääsyn niin saa nähdä koko museon. Mutta kelläpä olisi aikaa ja voimia siihen.
Sununtaisin on ilmainen sisäänpääsy, mutta pitää muistaa että silloin on sitten kaikki pariisilaisetkin liikenteessä, joten tungosta syntyy.
Muuten suosittelen etää tutustuu Lovren pohjapiirrokseen ja valitsee ne osastot mitkä eniten kiinnostaa. Louvre on kolmekerroksinen ja osatoja on paljon. Kilometrejä kertyy helposti.
Kannatta ehkä suunnistaa ensin Mona Lisan ja Miloksen Veenuksen luo. Ne ovat sisäänpääsystä päin katsoen oikealla perimmäisenä melkein. Mona Lisa toisessa kerroksessa ja Veenus eka kerroksessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26416953Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235458- 1152581
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152058Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361762Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111996- 59952
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32880Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?44880