Minkälaisia kokemuksia teillä on aurinkolammesta.
Kannattaako ostaa ja millä hinnalla ?
Kokemuksia Aurinkolammesta
4
1007
Vastaukset
- Arnold2
VKO 18 on nyt NELJÄTTÄ kertaa huuto.netissä myytävänä hintaan 1800 ilman ainoatakaan tarjousta. Ei mikään varsinainen helmi.
Lisäksi täysin kohtuuton (yli 200e) vastike.- yks vaan
Tuon oman osakkeen laitamme aina vuokralle. Aika monet vaihtokohteet ovat Amerikoissa tai kovin kaukana muuten. Mutta olemme kyllä käyneet parissa Etelä-Euroopan kohteessa. Kuvittelimme ostaessa, että voisimme tehdä vaihtoa myös vähän pohjoisemmaksi Suomea, mutta ei noita vaihtopareja ole tarjolla, vaikka samassa systeemissä on kyllä lomaosakkeita muualtakin Suomesta. Pohjois-Eurooppa kaikenkaikkiaan on heikosti edustettuna siellä. Tuo vaihtojen vaihtoehtojen vähäisyys oli hieman pettymys, mutta muuten tuo on nyt melko vaivatonta omistaa.
Ostaessa oli myös jotain paperisotkuja. Itse pitää kauppojen jälkeen sitten lähestyä isännöitsijää ja laittaa itsensä kirjoihin ja kansiin. Kun myyjä oli saanut rahat, niin hän hiljeni tyystin.
Muuten ei minulla ainakaan ole moitittavaa tämän enempää.
- hmm...
Aurinkolammella asiat vissiin sujuvat ihan hyvin nykyään, kun rakennuttaja Aurinkolampi Oy ei ole enää tekemisissä noiden kiinteistöyhtiöiden kanssa... Samalla tavalla kannattavana pidän noita, kuin mitä tahansa asunto-osakkeita - kunhan vain millään "väärällä" taholla ei ole enemmistöä kiinteistöosakeyhtiön osakkeista...
Reaalihinnan pystyy arvioimaan aika hyvin; nuo kiinteistöosakeyhtiöt omistavat yhdessä lähes 7 ha tontin. Lisäksi rakennukset, joiden hallintaan osakkeet oikeuttavat. Ko. alueella (30km säteellä Helsingin keskustasta) varovaisellakin arviolla tuo toisessa viestissä mainittu 1800€ on aika lähellä pienemmän huoneiston osakekohtaista reaaliarvoa. Isommalla vähän suurempi (vaikka periaatteessa pienemmän huoneiston osaakkeella omistetaan rakennuksesta ja maa-alueesta yhtä paljon), reilut 2000,-.
Noilla hinnoilla kannattaa mielestäni ostaa jo ihan sijoitusmielessä, ainakin jos saisi useamman osakkeen samasta yhtiöstä. Myös "huonommat" viikot, jos vastike on kohtuullinen siitä asumisesta ja muusta tasosta. (Jos rahavarat antaisivat myöten, saattaisin etsiä noita "halpoja" osakkeita itse)
Minkä verran enemmän sitten kannattaa maksaa? Tuo em. hinta-arvio kävisi mille tahansa viikolle. Jos itse meinaa käyttää ja tykkää käyttää viikon, kannattaa mieleisestä maksaa enemmän. Samoin jos on varma, että saa vuokralle (ja osaa arvioida saadun vuokratuoton hyvin). Jos taas meinaa vaihtaa pois (tuo Aurinkolampi on vissiin Interval kohde), kannattanee maksaa jonkun verran lisää paremman vaihtoarvon viikosta (vissiin punainen on paras), sen sijaan saman vaihtoarvon omaavasta viikosta ei kannata maksaa lisää muuta kuin isommasta huoneistosta.
Eli tarkkaa, minkä verran kannattaa maksaa, on vaikea sanoa - riippuu jokaisen henkilökohtaisesta tilanteesta. Jos itsellä olisi varaa, niin ostaisin halvan punaisen viikon isoimpaan huoneistoon (joku 4000-5000,- olisi vielä ihan kohtuullinen, jos arvioisi pitävänsä sitä ainakin 5 vuotta ja vaihtavan aina johonkin toiseen kohteeseen)... - myytävänä
On ihan mukava paikka, kun on niin lähellä Helsinkiä. Vaikka se ei mikään "erakko"paikka ole, aina on ihmisiä.
Meillä on alkusyksyn viikko (vko 37), jonka olemme aina itse käyttäneet emmekä ole edes yrittäneet vuokrata. Silloin on vielä ollut mukavat säät ja metsästä on löytynyt vielä jonkun verran mustikoita ja varsinkin puolukkaa. Sieniä myös, jos niitä paremmin tuntisi :-) Se viikko on mukavasti katkaissut työputken. Sen verran lähellä tuo Aurinkolampi, että sieltä on päässyt käymään töissä - eli vaikka ei lomaa ole ollutkaan, on se todella tuntunut lomalta.
Tänä vuonna emme itse pääse viikkoa käyttämään (perhesyitä), joten voimme vuokrata pois, niin pääsee itse kokeilemaan ilman, että ostaa osaketta itselleen. Vuokrapyyntö 600€/vko. Ja huoneisto on se isompi (2mh á 2 hlöä parvella 4 makuupaikkaa = makuupaikat 8:lle).
Oli tuossa toinen kirjoittaja laittanut aika hyvän tekstin noista reaalihinnoista. Itsekin ostimme osakkeen "käytettynä", kun emme halunneet maksaa kaksinkertaista hintaa Aurinkolampi Oy:lle.
Jos kiinnostaa, niin laita viestiä: tommi@nettilinja.fi
PS. Voimme myös myydä / vaihtaa tuon viikkomme, jos sopivan tarjouksen saamme.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26316822Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235414- 1152560
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152036Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361755Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111986- 59948
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto30861Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43856