sinipiika vs moppi

nurkat puhtahiksi

Kumpi olisi paremmi vehje lattian pesuun. Olen tähän asti pessut vain Sinipiialla mutta, joku kertoi käyttävänsä ainostaan moppia, sillä kun saa nurkat paremmin puhtaiksi. Mites teillä? Tuleeko sillä puhtaampaa? Käynkö ostamassa mopin joka on muinun mielestäni melko epähyhienisen näköinen ja miten on se pesun ja muun huollon kanssa? Millä teillä pestään muovilattiat? Onko muita vaihtoehtoja?

7

6059

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • werty

      Mulla on Sinin mikrokuituinen lattialuutu, semmonen suorakaiteen muotoinen, joka tarttuu mopin tarranauhaan kiinni. Tykkään luututa sillä, koska pöly tarttuu tosi hyvin kuivaankin moppiin. Seinien pyyhkiminen käy sillä myös kätevästi. Luutun voi pestä pesukoneessa.

      Sitten mulla on semmonen suorakaiteen muotoinen luutu, jossa on "hapsuja", mutta siitä en oikein perusta, koska se meni ekassa pesussa huonoksi. Aukesivat ne hapsut ja menivät osittain solmuun. Siivousalalla työskentelevän ystäväni mukaan sen pitäisi kyllä kestää konepesu, että olisiko tämä minun luutuni ollut sitten maanantaikappale, en tiedä.

      Ostin vähän aikaa sitten pyöreän mikrokuitumopin. Se ei ole lankamoppi vaan siinä ne "langat" on leveitä kaistaleita. Sitä olen pari kertaa nyt käyttänyt ja ihan tyytyväinen olen siihenkin. Tämänkin voi pestä pesukoneessa vaikka siinä on se muoviosa.

      Mikä näistä nyt sitten muovilattiaa parhaiten puhdistaa? Itse tykkään siitä mikrokuituluutusta ehkä eniten, kun voin sen vaan kaapista ottaa ja pyyhkäistä pölyt pois. Ei tartte välttämättä joka pyyhkäisyn jälkeen edes pestä, vaan sitä mukaa kun likastuu. Pölyä luutusta voi irrotella pesujen välillä vaikka maalarinteipillä.

      Nämä suorakaiteen muotoiset on siitäkin käteviä, kun niillä pyyhkii helposti hiekankin eteisen lattialta. Se pyöreä moppi ei omasta mielestä niin hyvin vie pois just hiekkaa tai muita irtoroskia. Eikä aina viitsi imuroidakaan ennen luutuamista.

    • eipä sen koommin

      kuin olin lapsi oli sinipiika noin 30v sit käytössä,eipä ole sen koommin minun huushollissa näkyny,et moppia ja rättejä käytän siivouksessa.saahan mopin niin puhtaaksi huuhtelemalla kuin tarviikin, laittaa sit pesukoneeseen jos haluaa.

      • "sinipiiat"

        Nykyiset on oikeasti käteviä käyttää.


      • eipä sen koommin
        "sinipiiat" kirjoitti:

        Nykyiset on oikeasti käteviä käyttää.

        rupesin miettiin et millaisias ne sinipiiat nykyään on jonkunlainen mielikuva niistäkin nyt tuli.yksin asuva mies kuin olen lapsuudesta jääny joku kuva niistä "vanhoista" sinipiioista,rättiä sen sienen päälläkin taidettiin pitää. mökiltä saattais vielä perinteinenkin sinipiika löytyä


      • piika
        "sinipiiat" kirjoitti:

        Nykyiset on oikeasti käteviä käyttää.

        Miten nykyinen Sinipiika eroaa siitä, mikä oli 30 v sitten?
        Silloinkin Sinipiika muistaakseni "niiasi". Sieni taisi olla samalainen ja vain yhtä kokoa. Sienien kiinnitys ehkä oli erilainen. Muistanko oikein?


      • eipä sen koommin
        piika kirjoitti:

        Miten nykyinen Sinipiika eroaa siitä, mikä oli 30 v sitten?
        Silloinkin Sinipiika muistaakseni "niiasi". Sieni taisi olla samalainen ja vain yhtä kokoa. Sienien kiinnitys ehkä oli erilainen. Muistanko oikein?

        vanha sinipiian sieni jos sitä niiauksella tarkoitat ?,se sienihän on siinä pitimessään ruuveilla kiinni,muistin mukaan se sieni oli sellaista "pehmeätä" superlonia.mikä kului sit hyvin nopeasti loppuun,rätti oli meillä sen sienen päällä sit.


    • Oikea siivooja

      Kannattaa investoida ja hankkia siivousvälineliikkeestä oikea levykehysmoppi säätövarrella ja asunnon koosta riippuvainen määrä mikrokuitulankaosia. Suosittelen Swepin microtechejä, käytän niitä sekä työssä että kotona. Itselläni on huone/lankaosa. Kostutan ne valmiiksi puhdistusaineliuoksella, jota kaadetaan lankaosien päälle n. 1 dl/lankaosa. Jätetään tasaantumaan ja kosteapyyhitään lattiat aina lankaosa puhtaaseen vaihtaen. Siivoussession jälkeen lankaosat pyykinpesukoneeseen pesuun ja ne ovat puhtaina seuraavaa siivouskertaa varten. Yleispuhdistusainetta ei kulu juuri lainkaan, koska lattioiden puhdistamiseen sitä kuluu se 5 ml, jolla saa 1 litran valmista käyttöliuosta, joka siis tarvitaan 10 lankaosan kostuttamiseen. Lisäksi menetelmä on helppo ja hygieeninen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      89
      5645
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4742
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      111
      3057
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      90
      2976
    5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      23
      2654
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      61
      2049
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      25
      1996
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1523
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      116
      1460
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      185
      1328
    Aihe