mitkä alueet hyviä-huonoja

kertokaas te paikalliset mitkä alueet Jyväskylässä tunnetaan hyvinä entä huonoina? sinne muuttava!!
72581
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jos haluat kerrostaloon läheltä keskustaa niin Lutakko on hyvä.

Asunnot uusia, ei asu mitään ihme porukkaa, rauhallista ja viihtyisää, järvi lähellä ja puisto tulossa. Pihat aukeavat järvelle päin ja talot muodostavat pihojen ympärille suojaa, joten ainakin näissä Laanilta sataman suuntaan olevissa kortteleissa pihat sopivat mainiosti lapsipereheillekkin. Itse olen 2,5 vuotta asunut täällä ja todella hyvin olen viihtynyt. Jotkut valittaa että rantaväylän äänet kuuluu. Itse asun järven puolella ja rantaväylälle on matkaa eikä todellakaan kuulu yhtään mitään vaikka menisi parvekkeelle. Valittajat ovat yleensä niitä jotka eivät itse asu täällä. Kateellisia ehkä, tiedä häntä.

Yleensäottaen vaikuttaa siltä, että asukkaat ovat keskimääräistä kiinnostuneempia auinalueensa viihtyvyydestä toisin kuin monella muulla alueella, joten ainakin omasta mielestäni paikka on todella siisti.

Äänestä
  • jostain mitä sinne upotettu tms. kantsii kattoa josko olisi vielä ylen sivuilla paikallisuutiset, en sitten muuten tiedä kun en ole siellä asunut tai tunne ketään kuka olisi

    Äänestä

  • lutakosta kirjoitti:

    jostain mitä sinne upotettu tms. kantsii kattoa josko olisi vielä ylen sivuilla paikallisuutiset, en sitten muuten tiedä kun en ole siellä asunut tai tunne ketään kuka olisi

    Mitä sitten vaikka olisikin haudattu? Hyvää maanpohjaahan vanhat tiilet ja betoni on.

    Äänestä

  • Lutakko nääs.

    Se tarkoittaa, että alue on tiiviisti rakennettu, korkeita kerrostaloja ja parkkipaikat kiven alla.

    Sopii autottomalle ihmiselle, jolla käy ainoastaan autottomia kyläilijöitä.

    Kalliita ovat asunnot. Mutta niin ovat uudet joka paikassa.

    Äänestä

  • asukas kirjoitti:

    Mitä sitten vaikka olisikin haudattu? Hyvää maanpohjaahan vanhat tiilet ja betoni on.

    mitään muuta erikoista ole kuin että jätteiden hautaaminen on ollut luvatonta toimintaa, eli kyse on rikoksesta. tiilistä ja betonista saattaa irrota kaikenlaisia aineita ympäristöön. ilmeisesti jyväskylässä ei noudateta samaa lakia kuin muualla suomessa.

    Äänestä

joo,voin tarkentaa, tarkoituksena tulevaisuudessa omakotitaloasumismuoto, lapsiperhe olemme myöskin,eli viihtyisää ja rauhaisaa,ei kaupungin ydinkeskusta ihmisiä

Äänestä

Kaikki alueet missä on kaupungin vuokrakasarmeja. Uusin ja tuorein on Kuokkala.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


sariolet kirjoitti:

kertokaas te paikalliset mitkä alueet Jyväskylässä tunnetaan hyvinä entä huonoina? sinne muuttava!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu