pennulla nälkä

koko ajan??

Sakemanni pentumme saa Robur kasvuruokaa 4,5 dl päivässä kolmessa erässä. Sillä tuntuu olevan silti koko ajan nälkä? Vai onko se vaan ahne?
Voiko sille antaa vaikka yhteensä 5dl päivässä sitä ruokaa vai alkaako lihota?! ;-)

3

351

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • m-li

      Kyllähän pentu söisi varmaan kaiken, mitä sille antaa, poikkeuksiakin tietysti on. Ainakin meidän koirat on olleet pentuna mahdottoman ahneita, omasta mielestään "nälkään kuolemassa". Voit toki lisätä tuohon 5 dl:aan päivässä, jos tuntuu, että on laiha tai mahd. laihtuu vielä. Seuraat koiran painoa, ainakin allekirjoittaneen mielestä koira kuin koira saa ja pitääkin olla hoikan puoleinen. Pentu on sopivan painoinen silloin, kun kylkiluut tunnusteltaessa löytyy, mutta ei ole ihan nahan alla ja ylhäältäpäin katosoen pennun "vyötärö" erottuu selvästi. Melkoista tasapainoilua :p. Liikunnan ja aktiviteettien määrällä on myös aika ratkaiseva merkitys, touhuileva pentu tarvii enemmän ruokaa kuin flegmaattisempi tapaus.

      • pätkikset,

        madottanut pennun ohjeiden mukaisesti? Pentu voi olla ahne ja kuluttaa hyvin saamansa ruokamäärän mutta myös madot aiheuttavat nälkäisyyttä.


      • m-li
        pätkikset, kirjoitti:

        madottanut pennun ohjeiden mukaisesti? Pentu voi olla ahne ja kuluttaa hyvin saamansa ruokamäärän mutta myös madot aiheuttavat nälkäisyyttä.

        Olen madottanut, itseasiassa alta puolivuotiasta madottanut muutamia ylimääräisiäkin kertoja ja tietysti molemmat koirat yhtä aikaan. Onhan niitä nirsojakin saksalaisia paimenia, mutta kyllä tämä meidän pentu ainakin sopii tuohon kuvaukseen varsin hyvin. Syö hotkimalla kaiken, mitä eteensä saa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      263
      16822
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5414
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2560
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2036
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1755
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      986
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      948
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      30
      861
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      856
    Aihe