Se on kyllä mukavaa kun äikkä lähtee B:nä ja tippuu I ytl:ssä!!! Näin! Eli 12 pojoo meni siinä. Aina tunneilla tuli vähintään B tai C mutta ei näköjään voi mitään. Turha kompensaatiollakaan yrittää kun kirjotan vaan 4 pakollista ja reaali B tuo 3 pojoo matikka A tuo 2 pojoo ja enkku B 2 pojoo ja nehän tekee 7 pojoo ja jos on I niin pitäs saada 12 pojaa väh. No otetaan nyt sitten pelkkä päästötodistus eikä lakkia :)!
Äikkä.....*****!!!!!
näinmeilläpäin
81384
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ikävää tuollainen, mutta ilmeisesti äikkä voi tippua paljonkin ytl:ssä (tai vastaavasti toisinpäin). Tiedän tapauksen jossa äikkä lähti L:na ja tuli takaisin muistaakseni B:na.
Ilmoita rehtorilla ja pistä uusinta-arvostelupyyntö lautakuntaan. Maksaa 50 euroa mutta jos se b:nä lähti niin ainahan voisi kokeilla....
viime syksynä lähti äikkä e:nä mutta tuli c:nä takasin... itkuhan siinä meinasi päästä, kun pisteet tippuivat 15:sta... nyt meni jo paremmin ja sain ämmän, mutta kyllä siellä kirjoituksissa meinasi tuskan hiki puskea pintaan!
Mulla tippu syksylä ruotti 25 bojoo. mitähä mu ope o sekoillu?
Ruotsi putosi tosiaan syksyllä mulla 24 pistettä ja kaverillani 20 pistettä. Melkein kaikki pisteet taisi olla niistä pienistä kirjotelmista(b-ruotsi siis kyseessä). Taitaa opettajien arvostelu vähän heittää ja yritetään vetää kotiinpäin.
kokeissa ovat opettajat monin paikoin ihmetelleet kummallisia kirjoitelmapisteiden laskuja. Meilläkin ruotsin ope, joka on kyllä todella kokenut ja jonka arvostelu on yleensä mennyt aivan nappiin, ihmettelee muutaman kirjoitelman pisteiden tipahtamista luokka 20 pistettä.
Tiedän myös tapauksen joka on lähtenyt ällänä ja tullut iinä takas. Mä suosittelen kans tota tarkastusta. Voihan siinä käydä vielä niin että pääset myös läpi.
Hyvä juttu että sait suoritettua kaikki kurssit ja saat päättötodistuksen. Vaikka itse saan valkolakin tänä keväänä, aion mennä vielä syksyllä korottamaan arvosanoja.
Tosin yleensä just ne aineet jotka ovat tippuneet monta arvosanaa ovat jo tarkastettu extra-huolellisesti. Eli siinä mielessä valitus ei ehkä kannata, jos asia on näin päätetty. Ainakin siinä tapauksessa oli näin kun L laski B-tasolle. Aine oli kirjoitettu otsikon ohi, ja olisi siis "ansainnut" I:n, mutta ne kai säälistä oli sit antanut B:n kuitenkin (tai olikohan A, en muista). Kuitenkin, lukion opettaja oli missannut tämän seikan ainetta arvostellessaan.
Kirjoitin itse seuraavana vuonna jolloin oma aineeni nousi E:sta L:iin. Tuntui että opettajat eivät uskaltaneet enää antaa suoraan L:ia peläten arvosanan laskemista (siis samat opettajat kyseessä/sama lukio kyseessä). Sinänsä harmi sekin, sillä olen kuullut ettei läheskään kaikkia yo-aineita edes tarkisteta lautakunnassa.