Antaisitteko

apuja ja vinkkejä

Tilanne tämä: Vauva (4kk) on nyt muutaman päivän ajan alkanut käyttäytyä omituisesti. On virkeä kyllä muuten, mutta kun sillä on nälkä (aivan selkeästi siis), se ei suostu syömään vaan alkaa itkemään kovasti ja vastustelee siinä vaiheessa kun syliin otetaan. Äidin rintakaan ei välillä kelpaa, saati sitten mikään tuttipullosta annettava. Muutenkin, olisko vinkkejä siihen miten lapsi alkais syödä tuttipullosta? Tuntuu ettei se saa oikein sen jujun päästä kiinni. Ollaan siirtymävaiheessa, eli vieroitettaisiin poju pois rinnasta, mutta millä sen saisi syömään pullon kautta??? Soseita ollaan maisteltu jo myös, mutta se homma täysin aluillaan vielä. Eli pliis, apuja!!! Miten saada vauva oppimaan ja haluamaan syömään pullosta = vieroittamaan pikku hiljaa rinnasta pois? Äitee kun alkaa jo väsyä tilanteeseen kun ei tiedä mitä tekisi.

7

915

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • plaah

      takia haluat vierottaa 4 kk vaavin rinnasta? Jatka nyt ihmeessä imetystä jos maitoo vaan tulee, sillä on paljon helpompaa, eikä tartte pullojen kans räplätä..

      • plööh

        ja pläähplööh


    • oooooooo

      nyt 8 kk ja ei suostu pullosta koko elinaikanaan..kokeiltu olen kans n4kk ikäisestä vieroitusta mutta höpöhöpö..ei tajua pullon päälle mitään..ajattelin et jos rintakumi vois tehota..nyt on kyl säännölliset rinta-ajat n 5 krt päivässä..tyttö oli yön ja viel aamunkin syömättä ja itki ittesä aamu-unille kun en antanut rintaa, vain pulloa ja taikamukia tarjosin ni ei kelvannu vaik nälkä varmasti oli..joten joudun jatkamaan imetystä..en voi lapsen kuivua antaa.. :) onnea

    • tiitta

      Kannattaa tarjota rintaa kun vauva on väsynyt. Nelikuinen on siinä vaiheessa, että se on juuri oppinut, miltä maailma näyttää ja mitä siihen suunnilleen kuuluu, menohaluja olisi kovasti mutta kirottu ruumis ei vaan suostu liikkumaan. Eli nelikuinen on tylsistynyt, ainakin meillä on olleet! Kannattaa lisätä kaikenlaisia virikkeitä ja tarjota rintaa vasta väsyneelle vauvalle. Imettäminen kun muuttuu ajan myötä, alussa saat imettää päivät läpeensä, mutta kun vauva kasvaa, niin imut vähenevät ja helpottuu se äidinkin arki. Isompi vauva käy rinnalla tosi nopeasti ja tehokkaasti. Riippuu tietty, kuinka usein vauva on rinnalla ollut ennen jne. mutta minusta tuntuu, että vauvallanne on vaan tuo vaihe, kun rinta ei olekaan enää maailmankaikkeuden keskuspiste ja vauvaa saattaa ärsyttää jopa se, että äiti tyrkyttää sitä? Toinen mikä tuli mieleen, meillä poika lopetti nelikuisena imemisen kaikkialla muualla paitsi meidän parisängyssämme. Eli imetystä ei voinut enää ajatellakaan esim. sohvalla, nojatuolissa tai autossa. Olisiko teillä sama juttu, että vauva huolii rinnan vain jossain tietyssä huoneessa ja asennossa? Jos, niin kannattaa tarjota rintaa vauvan ehdoilla - tässähän on pieni polku vieroittamiseenkin päin, kun vauva oppii syömään äidinmaitoa vain tietyssä paikassa ja asennossa, ja muulloin ehkä maistuu nälkään vaikka ne kiinteät?

      Pullo ei välttämättä muuten kelpaa koskaan. Mutta esim. taikamukejahan on jo muistaakseni 3-kuisillekin, että semmoistakin kannattaa kokeilla, kun kuitenkin pullostakin suositellaan vieroitettavaksi jo 6kk iästä lähtien (eli että siitä eteenpäin juodaan nokkamukista/kupista). Itse olen jättänyt pullot väliin ja taikamukilla alkanut harjoittaa, mutta kauan kestää ennen kuin oppii... En suosittelisi vieroitusta vielä, jos kerran maitoa tulee ja vauva on rintaan tottunut. En tiedä, mitä perusteita teillä vieroittamiselle on, mutta minusta saa kyllä olla TODELLA painavat syyt, jos vieroitatte jo nyt. Vähän kuulosti siltä, että vieroitatte nyt "tavan vuoksi"? Helpompaa ja halvempaa on antaa rintamaitoa niin kauan kuin mahdollista. Etenkin kun vauvanne ei vielä soseitakaan syö tarpeeksi, niin kannattaa olla varovainen vieroituksen kanssa...

      Tässä joitakin ajatuksia. Minusta kannattaa antaa rintaa vauvan tahtiin. Jos vauva vastustelee kun aletaan syöttää, niin ei sillä ole nälkä. Tai ainakin näin olen omilleni opettanut - ruokaa ei sitten tyrkytetäkään. Ei vauvaKAAN tapa itseään nälkään jos rinta on vieressä. :)

      • hyvin

        vastattu! :)


    • vm80

      Meillä alkoi tossa vaiheessa imemislakko ja se oli aivan kamalaa. Yritin imettää joka asennossa ja eri huoneissa...jopa kävellessä heijaten tai suihkussa. Poika käväs rinnalla ja imi pahimpaan nälkäänsö ehkä pari minuuttia ja sitten alkoi aina kamala huuto. Sama oli kans meil et imetysasento sai pojan usein raivareihin. Onneksi meillä kelpas tuttipullo ja annoin maidon pullosta paitsi äisin tissi kelpasi. Nyt poika on reilut 5 kk ja välillä imee rintaa jopa päivällä kun sitä ei olla tuputettu hänelle vähään aikaan.
      No mutta pullohan ei ratkase sun ongelmia kun vauvasi ei suostu syömään pullosta...mutta oletko kokeillut luonnonkumitutteja. Meillä se maito maistuu paljon paremmalta pojan mielestä luonnonkumitutista. Jos et ole vielä sitä koklannu niin kannattaa sekin yrittää.

    • äityli

      Meillä kans nelikuinen vesseli.
      Samantapaista onglmaa on ilmennyt. Olen huomannut, että jos vauva pääsee liian nälkäiseksi ja maitoa ei ainakaan itselläni heti heru, niin johan hermostutaan. Myös jos on liian väsynyt ja ehtii alkaa huutamaan, niin silloinhan en ole syömään saanut ennen kuin olen sylissä rauhoitellut ja kävellyt ympäriinsä.

      Paras keino yllä mainituissa olosuhteissa on meillä kuitenkin se, että otan rinnan valmiiksi esille ja kun lasken vauvan syliin tai sängylle imemisasentoon, tuikkaa tissin suoraan suuhun ennen kuin ehtii kauheasti hermostua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      29
      2854
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2651
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      28
      2365
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      49
      1904
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1493
    6. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1463
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1183
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      102
      1173
    9. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      71
      1015
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      958
    Aihe