Minulla laski äidinkieli lautakunnassa L:stä M:ään, pudotusta tuli kymmenen pistettä. Voiko tästä valittaa johonkin ja onko mitään mahdollisuutta saada toisen sensorian arviota?
yo-tuloksista valittaminen
jeah
111224
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Voi valittaa. Sinne lautakuntaan.
Saat toisen sensorin lausonnon.
Mutta jollei kyseessä ole täysin selkeä oikeusmurha ei arvostelu muutu. Sen verran yhtä köyttä nuo vetävät.
Mites valittaminen sitten käytännössä tapahtuu ja viekö paljon aikaa?
Itse en ole koskaan valittanut, exä valitti omastaan (ei muuttunut, oli tippunut kanssa juuri tuon kymmenen pongoa).
Kysy opettajaltasi miten tulee menetellä, tai soita sinne lautakuntaan. Kyllä niillä ihan puhelimet löytyy ja numerot julkisia. :D
mulla laski c:n ja m:n rajalta arvosana b:hen kyllä harmittaa...yli 14 pisteen pudotus..huhhuh...
Kannattaaa ottaa opettajaan yhteys ensin ja kysellä onko siinä järkeä. Miedän koulussa parilla kaverilla romahti molemmilla kaksi arvosanaa äikässä; oli nimittäin ensimmäinen kerta kun eräs opettaja arvioi yo-tuloksia (toisella E - C: mahtaa ottaa päähän)!
Voihan sitä valittaa, mutta se maksaa jos otetaan uuteen käsittelyyn. Rahat saa takasin jos arvosana muuttuu.
kuinka valitetaan ja miten se tapahtuu. Ohjeet toki saat myös lautakunnan nettisivuilta, mutta kun se valitus pitää maksaakin ensin, niin rehtori neuvoo sinua asiassa.
voiko syksyn kirjotuksista vielä valittaa.itsellä tippu ruotsin eine 92p:stä 78 pisteeseen.Arvosanani olisi ollut erittäin vahva M mutta tippui C:hen...
*aine
enaa tarkistusarvostelua pyytää. Tuo olisi selvinnyt ihan katsomalla lautakunnan sivuilta yleisiä määräyksiä ja ohjeita.
ottamaan yhteyttä sensoriin. Uskon että häntäkin kiinnostaa mistä näin suuri pistemuutos johtuu. Tämä ei ole vielä "valittamista" vaan taustojen selvittelyä ja rauhoittanee kaikkia osapuolia.
Pieni mahdollisuus on inhimillinen erehdys. Tiedän tapauksen jossa ruotsin minikirjoitelmista sensori oli jättänyt merkkaamatta kahden kirjoitelman pistemäärän. Yo-kokelas sai sitten vain yhden kirjoitelman pisteet kolmen sijasta. Tämä epäkohta korjattiin eikä kukaan maksanut minnekään mitään.