Kutsukortit

ylioppilas

Mikä olisi hyvä tapa laittaa eli onko pakko kirjoittaa kotiimme vai tajuaako ihmiset jos on Tervetuloa ******* lakkiaisiin 3.6.06 klo ...

vai

Tervetuloa ******* lakkiaisiin kotiimme 3.6.06 klo...

8

1263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Abi2006

      Itse kirjoitin kotiini, ettei ainakaan jää epäselvyyksiä. Eihän kaikki kuitenkaan pidä lakkiaisia kotonaan. Se viimeinen vaihtoehto kuulostaisi minusta hyvältä, mutta ei kai se nyt ole niin tarkkaa. Soittavat sitten jos eivät ymmärtäneet.

      • bonus

        Soita vaa! Nii mäki teen,hehh.


      • itse...
        bonus kirjoitti:

        Soita vaa! Nii mäki teen,hehh.

        kortit joissa ilmoitin vain että "Tervetuloa lakkiaisiini 3.6.2006 klo.14.00 alkaen" ja oma nimi alle. Laitoin kirjekuoren yläkulmaan myös omat,eli kirjeen lähettäjän,tiedot (siis nimen ja osoitteen)


    • ylioppilas06

      Kyllä minusta riittää, ettei laita osoitetta. Luulisi ihmisten olettavan, että juhlat pidetään kotona jos ei toisin mainita.

      Itse ajattelin laittaa lähialueilla ilmestyvään lehteen kutsuilmoituksen. Sukulaisia olen häiriköinyt puhelimella viimeiset kaksi viikkoa eli heille en laita kutsua. Sen sijaan annan opettajille ja naapureille kutsut (kutsuihin kirjoitin: "tervetuloa ihastelemaan valkoista lakkiani lauantaina 3.6 klo 15 alkaen". :D En siis halua pitää mitään virallisia juhlia, joten sen takia hieman epävirallinen kutsu.

    • taun0

      Eipä tuo kovin suuri vaiva ole lisätä sitä koti-sanaa, joten miksi ei?

      Mutta kannattaa jättää tuo kirosana (*******) pois. Tai voithan sen noin sensuroituna laittaa.

      • pönni

        Voiskos kutsuun laittaa lahjatoiveen, tyyliin, antakaa rahaa vaan? Kun kauhistuttaa mun suku ja nniden lahjat. Yleensä saan jotain Kalevala-koruja enkä niitä käytä, menee rahat hukkaan.


      • Pönni
        pönni kirjoitti:

        Voiskos kutsuun laittaa lahjatoiveen, tyyliin, antakaa rahaa vaan? Kun kauhistuttaa mun suku ja nniden lahjat. Yleensä saan jotain Kalevala-koruja enkä niitä käytä, menee rahat hukkaan.

        Katsoin viestiin tulleen kelloajan ja hokasin, että nyt onkin aamu, mie luulin, että ilta. Olen jo vissiin liikaa juhlinut?


    • laita vain tervetuloa lakkiaisiin,päivämäärä ja kellon aika ja nimesi ja osoitteesi vaikka alas erikseen!Tyttäreni kutsukortteihin laitoin näin:)ja paljon onnea!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      23
      3111
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      2249
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      71
      2123
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      1919
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1613
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      41
      1421
    7. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1339
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1285
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      113
      1123
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1086
    Aihe