nyt se olis sitten edessä se oman asunnon haku...
täytän loppuvuodesta 18, mutta koulun aloitan jo syksyllä ja tällöin pitäis myös muuttaa...
siispä kaipaan kipeästi vastauksia muutamiin kysymyksiin;
ensinnäkin jos otan opintolainaa, niin pitääkö sitä maksaa takaisin jo opintojen aikana ja kuinka suuret ne korot käytännössä on, että tuleeko vaikeuksia saada laina maksettua?
mistä saa alaikäinen töitä, jotka eivät häiritse opiskelua?
aika tiukille taidetaan opiskelijat nykyään pistää, noi tuethan on naurettavan pieniä vuokriin verrattuna! no, kait sitä pärjää, kun on pärjättävä.
eka oma asunto
7
1418
Vastaukset
- kaisu
ja vielä piti kysymäni, että kun vanhemmat eronneet ja on yhteishuoltajuus ja olen äidillä kirjoilla, niin vaikuttavatko isänkin tulot opintotukeeni?
- vaikuttaa
isänkin tulot
- ainakaan minulla
vaikuttaa kirjoitti:
isänkin tulot
Itse muutin kun täytin 18 ja kelasta sanoivat, että vaikka onkin yhteishuoltajuus niin vain sen vanhemman tulot vaikuttavat kenen luona olen asunut viimeeksi. Itse saan tämän takia täydet opintotuet ja asumislisän vaikka olenkin vasta 19 ja lukiolainen :)
- nääs
ensin hankkia se osa-aika työ(ennen kotoa muuttoa), jotta saisit edes muutaman satasen, joita kuluttaa niiden tukien lisäksi. Opintolaina on kakspiippunen juttu, helpottaa elämää nyt, mutta takaisin maksettaessa(kun olet valmistunut) vaikeuttaa elämää, jos parjäät vältä lainaa.
- opiskella?
Osa-aikatyötä löytää mm. kaupoista. En tarkoita päivittäistavarakauppoja, koska et ole oikeutettu myymään tupakka ja alkoholituotteita, mutta esim. vaatekaupat/urheilukaupat ottavat iltatyöntekijöitä. Myös puhelinmyynti on suosittua nuorten keskuudessa (mutta ei mitään mukaavaa työtä).
Opintotuet ovat kyllä suhteellisen pieniä. Itsellänni meni tuet jo miinukselle kun olin maksanut vuokrani (Vuokra 300€ opintotuki ja asumistuki yht. 290€). Syödäkin pitäisi.
opintolaina maksetaan takaisin opintojen päätyttyä puolen vuoden välein. Itse en lainaa ottanut vaan kävin töissä koko opiskeluajan. Ei mielestäni kovin järkevä vaihtoehto elää lainarahoilla.. mutta kukin taaplaa tyylillään...
Mutta kyllä se tympeänkin työn tekeminen kannattaa kun pääsee vihdoin omaan kotiin...- Asuntokuumeinen
Kyllä ennen sai alaikäinenkin myydä ainakin tupakkatuotteita, alkoholista en ole varma. Ovatkohan säännöt tiukentuneet?
- mie vain. :)
Asuntokuumeinen kirjoitti:
Kyllä ennen sai alaikäinenkin myydä ainakin tupakkatuotteita, alkoholista en ole varma. Ovatkohan säännöt tiukentuneet?
Kauppiaalta itseltään, kun kesätöitä kyselin ruokakaupasta (kauppias erittäin hyvä tuttu), joka sanoi, että alaikäinen saisi olla myymässä alkoholi- ja tupakkatuotteita, jos olisi koko ajan täysi-ikäisellä näköyhteys kassalle. tämä tietenkin on ruokakaupassa mahdoton ajatus, joten...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17113043
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1545458Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454830Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493689Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392798Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1211979Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1131725Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3671655Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1081538Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361481