Eli olen epäiltynä kahdesta rikoksesta jotka tehty sanana päivänä. Toisesta maksimirangaistus olisi 6kk ja toisesta 2vuotta. Voiko poliisi suorittaa DNA-tutkimuksen tuohon 6kk rikokseen johon ei lain mukaan saisi lupaa DNA-tutkimukseen, mutta 2 vuoden tuomiolla luvan saisi.
pakkokeinojen soveltaminen
FFRRTT
2266
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Dna-näyte voidaan ottaa sellaisenkin rikoksen johdosta, jonka ankarin säädetty rangaistus on 6 kk vankeutta.
Otettua näytettä voidaan käyttää minkä tahansa rikoksen selvittämisessä.
Mainitsemasi "kynnys" liittyy vain näytteen ottamiseen (eli näytettä ei voi ottaa jos ankarin rikoksesta säädetty rangaistus on vähemmän kuin 6 kk vankeutta), mutta sen käyttämisessä (siis kun se kerran on otettu) ei ole mitään tällaista rajoitusta eli sitä voidaan käyttää vaikka näpistyksen selvittämiseen.
Näinhän se menee, kuten mala kirjoitti.
Nakertajat saivat kuitenkin lakia säädettäessä selkävoiton siten, että dna:ta ei voi ottaaa kuin esitutkinnan aikana.
Nyt esimerkiksi Suomen vankiloissa on tuhansia rosvoja, aina murhamiehistä lähtien, joitten dna:ta ei ole KRP:n rekistereissä.
Heti, kun nämä rosvot vapautuvat jatkuvat taas rikoksetkin. Dna rekisteröiti saattaisi nämä ammattimiehet taas pian oikeaan paikkaan takaisin
ja veronmaksaja säästäisi sekä tutkintakustannuksissa, että rötösten korvaamisessa. Ehkä joku säästäisi henkensäkin.
Tosin olen kuullut, että lainmuutos on tekeillä, mutta ilmeisesti nakertajat taas pistävät olan takaa kapuloita rattaisiin.