huonosti meni!1!

Mulla tänään ihan kamala päivä takana! Itkua ja pettymyksen aiheuttamia masennuksen hetkiä... Melkein kaikki aineeni tippuivat lautakunnassa, vain äikkä pysy entisellään, tai oikeastaan nousi 2 pistettä..

Eli siis:

äikkä E (lähti 88 p, tuli takas 90p)
lyhyt matikka C (Luin pitkän ja lisäksi lähti M:nä)
reaali C (pistettä vaille M)
Ruotsi M (Lähti E:nä)
lyhyt saksa C (lähti M:nä)
äikkä A (2 pistettä vaille B)

ECCMA: Kyllä hävettää ja itkettää!!! Ei näin paskaa säkää voi muilla ollakkaan! Vai onko muita pettyneitä?
71290
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Empä nyt sanoisi, että tuo on ihan hirveän kauheasti mennyt. Kaverilla jäi neljä ainetta pisteen päähän paremmasta,että älä menetä epätoivoa.
ps. mikä toi toinen äikkä tuolla on?

Äänestä

pitkä ruotsi, koska muuten tuo ei ole mahdollinen rivi.

Muuten, ne EIVÄT lähde koululta minään tiettynä arvosanana, koska arvosanojen pisterajoja ei koululla voi siinä vaiheessa tietää. Eli on ihan turha valittaa, että lähti E:nä ja tuli takaisin M:nä - se on lähtenyt vain tietyllä pistemäärällä, joka saattaa olla jokin arvosana tai sitten ei ole.

Äänestä

Mulla bilsa pistettä vaille L. Ottaa päähän, koska vastaamalla myös toiseen jokeriin olisin voinut saada sen pisteen lisää.

Äänestä

Nii eli ruotsin lähtöpisteillä olisin saanut E:n, mutta kun aine laski ytl:ssä sain vaan M:n!!!

Ei noi nyt ihan kaikkein paskimmilta arvosanoilta enää ensijärkytyksen jälkeen tunnu, mutta kun vanhemmat erityisesti odottivat niin hyviä papereita! Isä puhu kudesta ällästä, äiti olis tyytyny " E:nkin" papereihin!!!!! :(

Kyllä tää tilanne on kauhee... Sukulaiset tietävät, että peruskoulusta lähdettiin 9,7 keskiarvolla ja kaikki on odottanu mummoja ja pappoja myöten loistavia papereita... Ja sitten mä näin epäonnistun! En oo kyllä ite puhunu kellekkään mitään koulunkäynnistäni (tosin ei oo tuntunu ketään kiinnostavankaan), äiti tosin on ylistäny mua kaikille vastaantuleville suurinpiirtein! ... Mulla vaan tuli yhtäkkiä elämään niin paljon muuta, että koulu ei ollu enää lukiossa se tärkein juttu! Poikaystävä ja kaverit grrrh!!!! ;) No ei vaa, ihania ne on! Ehkä tää kuitenki on niin, että mun elämä, mun koulunkäynti ja mun (paskat) yo-paperit! Ei porukat eikä sukulaiset ehkä ymmärrä, mutta mun ylä-aste oli mulle tosiasiassa ihan kauheeta aikaa. Olin koulukiusattu hikke -ujo pieni ja laiha hiirulainen!!! Viime aikoina oon oppinu nauttimaan nuoruudesta ja elämästä!

Joo, eli huomaa, että oon yrittäny päässäni keksiä "tekosyitä" ja selityksiä noille pieleenmenneille kirjotuksille! Mutta onneksi mulla on toi iki-ihana kundikamu, joka ei oo odottanu yhtään liikaa multa ja osaa lohduttaa! Sitä en kyllä vaihtais yhteenkään laudaturiin!!! :)

Äänestä
  • paperit ovat kohtuulliset ja jännittäminen varmasti heikensi tulosta. Mutta tie jatko- opintoihin on auki ja voihan arvosanoja korottaa myöhemmin, jos haluat. Minullakin oli abiturienttivuonna keskinkertaiset arvosanat,c-m,jännitys vaikutti erityisesti englantiin, josta tuli c, mutta yliopistossa pärjäsin erinomaisesti ja joissakin aineissa paremmin kuin esimerkiksi eetä ja lällää kirjoittaneet ylioppilaat.

    Äänestä

Olisin itse todella tyytyväinen noihin papereihin. Itse aion mennä vielä syksyllä parantelemaan aineita. Eikä toi yo-tokari kaikkee ratkase. Sulla on varmaan erinomainen lukion päättötodistus.

Tsemppiä sulle, vielä se olo tuosta paranee, kun lähestytään tuota suurta juhlapäivää ;).

Äänestä

Eiköhän lähes jokaisesta tunnu siltä, että olisi parempaankin pystynyt? Ainakin minulla kirpaisi mieltä pahasti äikästä tullut C. Kaikki kaverit saivat paremman, ja sekä äiti että sisko ovat myös aikoinaan loistaneet äikän kirjoituksissa. Totta puhuen melkeinpä hävettää tuo C! Isosiskokin sanoi puhelimessa ensitöikseen:"Vaan C!" Aivan niin kuin itseä ei olisi muuten tarpeeksi harmittanut... Lisäksi reaali oli toinen paska homma...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


surkimus* kirjoitti:

Mulla tänään ihan kamala päivä takana! Itkua ja pettymyksen aiheuttamia masennuksen hetkiä... Melkein kaikki aineeni tippuivat lautakunnassa, vain äikkä pysy entisellään, tai oikeastaan nousi 2 pistettä..

Eli siis:

äikkä E (lähti 88 p, tuli takas 90p)
lyhyt matikka C (Luin pitkän ja lisäksi lähti M:nä)
reaali C (pistettä vaille M)
Ruotsi M (Lähti E:nä)
lyhyt saksa C (lähti M:nä)
äikkä A (2 pistettä vaille B)

ECCMA: Kyllä hävettää ja itkettää!!! Ei näin paskaa säkää voi muilla ollakkaan! Vai onko muita pettyneitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu