mopo

Meidän collie ei pidä mopon äänistä, onko kellään kokemusta miten saisin sen tottumaan niihin, kaikkeni olen yrittänyt ja kehunut kun ei ole rynnännyt mopon perään, ei tunnu mikään auttavan.
3237
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

minä aina laitoin koiran istumaan siksi aikaa kun mopo oli mennyt ohi niin koira pysyi rauhallisempana. Pidin sen aina ojan puolella ja juttelin rauhallisesti. Nyt ei reagoi niihin mitenkää , saattaa vain vilkaista jos tulee takaa mutta kävelee täysin rauhassa. Tietysti voit palkita jollain herkulla jos rupeaa sujumaan. Kyllä se siitä.

Äänestä

meillä sama juttu.. heti jos collieni huomaa et mopo pärähtää käyntiin ihan kauhea räksytys ja juoksis heti perään.. sama juttu joskus imurin kanssa, mut siihen kyllä tottunut jo.. siihen taitaa auttaa vaan siedätyshoito :))

Äänestä

Meilläkin imuri saa jo olla rauhassa, mut ne mopot, niihin ei tunnu tepsivän mikään. Toivotaan että joskus tottuu niihinkin. Sentään ikää on jo 2 v.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minde kirjoitti:

Meidän collie ei pidä mopon äänistä, onko kellään kokemusta miten saisin sen tottumaan niihin, kaikkeni olen yrittänyt ja kehunut kun ei ole rynnännyt mopon perään, ei tunnu mikään auttavan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu