Baijeri&Munchen?

Hei! Mitä kokemuksia ja mieltä Baijerista ja Munchenista? Olen kesällä menossa ko. paikkaan ja olisi kiva tietää mitä kandee nähdä jne.
51024
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Riippuu aivan siitä kauanko aiot Münchenissä olla.
Marienplatz on "se" keskusta, sen ympärille levittyy kävelykatu, vanhakaupunki jne.
Must: Hofbräuhaus, kuuluu Müncheniin niinkuin Eiffeltorni pariisiin.. eli sinne vaan, paras valita iltahetki jotta voi jymähtää niiden litran tuoppien ääreen.
Jos olet kesällä tulossa, on sinun mentävä ehdottomasti OIKEAAN Biergarteniin. Älä mene Chinaturmille, siellä on vain turisteja. Mene esim Menterschweigeen, hirschgarteniin tai Nockherbergille (jos olet hotellissa yötä, kysy respasta miten näihin pääsee) (ps olen hotellissa töissä :)
Kuten sanottua paljon riippuu ajasta joka sinulla on käytettävissäsi. Sadepäiväksi suosittelen Deutsches Museumia: maailman suurin tekniikan museo joka on kiinnostava MYÖS ei-tekniikka-friikeille.
Kunhan sanot mikä on tilanteesi niin kerron lisää.

Äänestä
  • Ajallisesti aion olla n.viikon ja Regensburg ois kans hieno nähdä. Paljon keskiaikaisia rakennuksia kuulemma. Entäs se Dachau? Onko se näkemisen väärti. En harrasta "tuoppiturismia", joten juomapaikat EI kiinnosta. Shoppailumahdollisuudet on varmaan saksan tapaan aika hyvät. Onko Munchen kansainvälinen kaupunki vai sisäänlämpiävä ja minkälaisia ihmiset on?? Onko pohjois ja etälä saksan ihmisillä suuri ero? Olen kerran käynyt Berliinissä ja ihan mukavaa oli.

    Äänestä

  • Thom Barron kirjoitti:

    Ajallisesti aion olla n.viikon ja Regensburg ois kans hieno nähdä. Paljon keskiaikaisia rakennuksia kuulemma. Entäs se Dachau? Onko se näkemisen väärti. En harrasta "tuoppiturismia", joten juomapaikat EI kiinnosta. Shoppailumahdollisuudet on varmaan saksan tapaan aika hyvät. Onko Munchen kansainvälinen kaupunki vai sisäänlämpiävä ja minkälaisia ihmiset on?? Onko pohjois ja etälä saksan ihmisillä suuri ero? Olen kerran käynyt Berliinissä ja ihan mukavaa oli.

    Mistä olet kiinnostunut? Näkemistä kyllä löytyy. On mm. taidemuseot Alte, Neue ja Moderne Pinakothek. Löytyy upea kasvitieteellinen puutarha. Eläintarha. Arkkitehtuuria; uutta ja vanhaa. Englantilainen puutarha, johon paikalliset menevät piknikille ja surffaamaan pieneen jokeen. Deutsches Museum jo mainittiinkin, siihen pitää varata vähintään yksi päivä kokonaan. Antiikkiliikkeitä Isartorin kulmilla. Viktualienmarkt eli tori, jossa voi myös syödä. Hyvää ruokaa! Ja niin edelleen, paikallisilla liikennevälineillä hyvä liikkua ja tietenkin kävellen.
    Garmisch-Partenkirschen on kohtuullisen matkan päässä. Sieltä voi mennä kabiinihissillä Zugspitzen huipulle. Viikossahan ehtii vaikka minne.

    Äänestä

  • Thom Barron kirjoitti:

    Ajallisesti aion olla n.viikon ja Regensburg ois kans hieno nähdä. Paljon keskiaikaisia rakennuksia kuulemma. Entäs se Dachau? Onko se näkemisen väärti. En harrasta "tuoppiturismia", joten juomapaikat EI kiinnosta. Shoppailumahdollisuudet on varmaan saksan tapaan aika hyvät. Onko Munchen kansainvälinen kaupunki vai sisäänlämpiävä ja minkälaisia ihmiset on?? Onko pohjois ja etälä saksan ihmisillä suuri ero? Olen kerran käynyt Berliinissä ja ihan mukavaa oli.

    berliiläisillä ja münncheniläisillä kuin yöllä ja päivällä. Berliinläiset on vasemmistolaisia ja müncheniläiset on oikeistolaisia. Berliinissä on paljon skinejä ja punkkareita. Münchenissä niitä ei ole kun kaikki on ektra konservatiiveja.

    Elämänmeno on Münchenissä paljon lupsakampaa kuin
    Berliinissä ja München on paljon kauniimpi kuin Berliini.

    Äänestä

hallo! just tultiin munchenistä ja oikein mukava paikka oli. Käy ihmeessä kaiken edellisen lisäksi ihanissa kahviloissa syömässä herkullisia leivoksia. Minusta Dachaun keskitysleiri oli ihan käymisen arvoinen paikka, vaikka eihän se ymmärrettävästi kovin mukava paikka ole.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Thom Barron kirjoitti:

Hei! Mitä kokemuksia ja mieltä Baijerista ja Munchenista? Olen kesällä menossa ko. paikkaan ja olisi kiva tietää mitä kandee nähdä jne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu