Kertokaa miksi suomalaiset ihmiset tappavat jatkuvasti toisiaan? joka päivä saa lukea että taas on tapettu ja tuomiot on naurettavia. kai ne jotka meitä siellä arkadian mäellä edustaan niin meinaa hyvä taas on yksi työtön pois kirjoista ja kansista. mutta kyllä niitä niin sanotusti "hyviäkin ihmisiä tapetaan" olemme sairas kansa.
hyvinvointi valtio?
4
351
Vastaukset
- pahvi
Elätkö jossain utopiassa. Toiset ihmiset ovat sairaita tai tunteettomampia, kuin toiset, tai eivät muuten vain omaa yhtä tiukkaa moraalia.
- Treshold
Heitäppä ylimielisyytes nurkkaan. Koskaan et voi tietää millaista oma elämäsi on vaikka viiden vuoden kuluttua ja mitä silloin itse teet tai olet tehnyt.
Ihminen on ihminen. Täällä ja muualla. Nyt ja aina.
- kertoo
Täältä löytyy pirun hyvä teksti aiheesta!
http://www.rikoksentorjunta.fi/uploads/dtzra49m_1.pdf
Ei tarvitse itse spekuloida, kun kuuntelee viisaampiaan :)- tappaa toisiaan
Tässä otteita: http://www.rikoksentorjunta.fi/uploads/dtzra49m_1.pdf
Henkirikokset ovat enimmäkseen miesten välistä väkivaltaa. Tavallisimmin henkirikos kohdistuu tuttavaan, jonka kanssa on ryypiskelty. Tappaja ja uhri ovat yleensä taustoiltaan toistensa kaltaisia ja elävät samanlaisissa olosuhteissa. Noin viidennes henkirikoksista on parisuhdetappoja tappajan ollessa silloin pääsääntöisesti mies ja uhri nainen.
Pohjois- ja Itä-Suomen korkean henkirikollisuuden alueilla henkirikosriski on kasvanut ja on nykyisin yli 10-kertainen Uuteenmaahan verrattuna. Kun muutenkin näyttää siltä, että henkirikollisuus on kasvanut niillä alueilla, jotka heikoimmin ovat menestyneet viime vuosikymmenen hyvinvoinnin uusjaossa, henkirikollisuuden yhtenä selittäjänä lienee väestön suhteellinen köyhtyminen ja syrjäytyminen. Syrjäytyneisyyttä korostetaan muuallakin henkirikollisuutta selittävänä tekijänä. Erotuksen monista ulkomaista ongelma ei Suomessa tällä hetkellä paikannu suuriin kaupunkeihin (ja niiden slummiutuneisiin esikaupunkeihin) vaan Itä- ja Pohjois-Suomen kuntiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26416953Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235458- 1152581
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152058Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361762Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111996- 59952
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32880Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?44880