Hei! Kysyisin sellasta asiaa, että onko eläinrääkkäystä jos koira juoksee narussa pyörän vierellä ja pyörä menee tuhatta ja sataa? Tarkoitan nyt suht pientä koiraa, rotua en tiedä. Satuin näkemään ulkona. Näytti vaan niin hurjalta. Tuntu että koira on hätää kärsimässä. Saako ihan kenelle vaan koiralle tehä noin? Eihän esim. todella pienet koirat kestä tuollaista? Se koira, minkä näin, taisi olla pentu. Entäs jos kyseessa on ajokoiran pentu.. Saakos sitä juoksuttaa tuolla tavalla? En nyt pahemmiten koiriin oo perehtynyt, joten nämä asiat ei mulle niin tuttuja ole.
Eläinrääkkäystä?
Suen
142106
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
juokuttaa pyörän vieressä, pennun kehitys kärsii!
kantsisi lukea kysymys tarkemmin.
Omasta mielestäni koiran juoksuttaminen pyörän vierellä ei ole asiallista. Varsin jos kyseessä on pieni tai kääpiökoira.
ja tarkasti, kyllä se pentukin siellä mainittiin.
Noh, otanpa vähän kantaa, tänä aamunakin koiran kanssa pyöräilleenä... Ensinnäkin meidän koirat ovat suurirotuisia ja jaksavat juosta pyörän vierelle viileällä säällä pidempään kuin itse jaksan polkea :). Koiran tahtiin meillä kuitenkin mennään, eli vauhti pitää olla sellainen, että koira ravaa koko ajan. Jos koira jää jälkeen, vauhti on liian kova tai koiran kunto huono. Itse juoksuttamisessa tuskin mitään pahaa on, voi sitä pientäkin koiraa juoksuttaa koiran ehdoilla. Kovat helteet poislukien.
Mitä tulee pennun juoksuttamiseen, voi sen opettaa siinä vierellä juoksemaan vaikka alta puolivuotiaana. Matka vain on joitakin satoja metrejä. Mutta jos siis näet pennun pyörän vieressä, ei se ole eläinrääkkäystä sinällään. Pitkiä matkoja ei tietenkään pentua juoksuteta, eihän sitä muutenkaan saa liikaa rasittaa liikunnalla.
nopeutta vaihdellen. Pientä koiraa en lähtisi pyräilyttämään koska se väsyy herkemmin kuin suuri..Mahtaako silti rääkkäystä olla.. tietysti jos tuo "tuhatta ja sataa" jatkuu pitkäänkin niin eihän se koiralle hyväksi ole kun joutuu äärirajoilla pinnistelemään.
välttämättä vaikuta siihen kuinka paljon/kovaa se jaksaa juosta.Kovakuntoisen pikkukoiran kanssa voi aivan hyvin pyöräillä,koiran ehdoilla tietenkin.
Mielestäni paljon suurempaa rääkkäystä on syöttää koira porsaaksi ja ulkoiluttaa sitä 15min päivässä.miksiköhän tälläisiä omistajia ei ikinä missään haukuta rääkkääjiksi?
tiiän yhen villakoiran (tai siis mun entinen koira)joka jaksaa juosta paljon kauemmin kun mun nykyinen serobini joka on vähän isompi. Ei mun mielestä ole rääkkäystä jos jonkun aikaa meneekin tuhatta ja sataa. Joskus itekkin mennyt koirieni kanssa aika kovaa pyörällä:)
et jos se oli pentu niin pentua ei kyllä sais juoksuttaa tollai mun käsittääkseni:( tai siis ainakaan kauheen nuorta pentua ..
Kyllä, suurempaa rääkkäystä on syöttää elukat ylipainoisiksi ja jättää niiden ulkoilutus käytännössä kokonaan väliin. Suurin osa koirista on enemmän tai vähemmän pulskassa kunnossa.
omassa rodussani n.80% koirista on ylipainoisia. Omat koirani ovat normaalipainoisia,hieman hoikkia ja muut rodun omistajat aina kauhistelevat niitä ja kyselevät että ruokinko koiriani ollenkaan....
Minulla sekarotuinen, hyväkuntoinen pian vuoden vanha uros koira. tuli meille 4 kk vanhana, aina ollut täydellisessä kunnossa, ja kaikki sanovat: ''voi raukkaa kun on noin laiha!'' ne eivät tiedä mistään mitään. Koiran elämä on varmasti paljon onnellisempaa hieman hoikkana, kun lihavana. Koira on sitäpaitsi paljon eloisampi hoikkana, tietysti ruokaa pitää syöttää kulutuksen mukaan, mutta ei tartte jokapäivä antaa jotain rasvaisia ruoan tähteitä ja makupaloja, ja vielä jos normaali ravintoa ei vähennetä muun syöttämisen tahtiin!
Ajokoira kehässä olen kerran törmännyt yhteen erittäin viisaaseen tuomariin. Hän tarkasteli tarkkaan koiran liikkeet ja sitten tarkasti anturat missä kunnossa on ja suoraan antoi kakkosen tai ainakin huomautuksen niille koiran omistajille, jotka selvästi ovat juoksuttaneet koiraansa pyörällä. Täysiverinen ajokoiramies viimeiseen asti ja niin suuri viisaus; ajokoirien parissa tuo juoksuttaminen on liian yleistä, sitä ei saa suosia, koira pitää pitää kunnossa muuten kuin asfaltilla juoksuttamalla.
Sen mä ainakin tiedän, että aika pitkälle se oli koiransa kanssa menossa, koska paikka, jossa tämä ihminen sitä juoksutti, on pelkkää mehtää ja peltoa, taloja ei lähellä (paitsi paljon kauempana).. Ja kyllä se koira muistaakseni aika takana juoksi ja tää mies veti sitä eteenpäin. Mutta.. Tiedä sitten. Vastailkaa vaan ihmiset lisää, jos kiinnostaa.
ulkoilutan pyörällä. Se on koiralle erittäin hyvää liikuntaa varsinkin jos se on hiukan ylipainoinen. Pentua ei saa rasittaa liikaa, sen nivelet kärsivät ja muutenkin sen kehitys saattaa kärsiä liiasta rasituksesta. Itse Pyöräilen koirani kanssa lähes päivittäin, vauhdin pitää olla koiralle sopiva, jos se jää jälkeen, täytyy hiljentää tai pitää taukoa. Pääasia on, että koiralla on mukavaa, ja että se saa liikuntaa. Ainakin itse olen tätä mieltä. Eli sehän ei todellakaan ole mitään eläinrääkkäystä! (jos pyöräilijä on skarppina itse)