Apuva!

Meille tulee hauva, jossa collieta. Nyt pitäisi saada tietää, mitä piikkejä tms lääkkeitä ei Collielle saanut antaa?? Siis kun olen kuullut että jotkut muille hauvaroduille annattavat voi olla kohtalokkaita collielle!!
42141
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

saanut antaa oli joku loishäätöpiikki, en nyt kuolemaksenikaan muista sen lääkeaineen nimeä (nimi on lompakossa paperilapulla ja lompsa pukukaapissa). Minunkin koirassa on 25% collieta joten olen myös varovainen noiden lääkkeiden kanssa. Lääke pääsi collieilla menemään jostain portista(?) aivoissa aivokudokseen ja näin tuhoamaan aivoja...muistaakseni.

Äänestä

Kopioin tämän eräältä toiselta palstalta. Tämä on erittäin kattavaa tietoa. Kiitos tästä hänelle joka on näin mittavan työn tehnyt.

Ivermektiini
- Suomessa ei koirille rekisteröityä valmistetta juuri collierotujen herkkyyden takia
- Hevosille suun kautta annettavia: Eraquell, Equimax, Ivomec vet, Noromectin
- Lisäksi olemassa injektiovalmisteita ja naudalle myös iholle annosteltava valmiste Noromectin pour-on

Loperamidi
- Ihmislääkkeitä ripuliin, käytetään joskus koirillakin (Imodium, Lopex)

Moksidektiini
- Matolääke hevosille suun kautta: Equest vet
- Sisä- ja ulkoloislääke naudalle (iholle): Cydectin pour-on vet

Morfiini
- käytetään koirilla injektiona voimakkaan kivun hoitoon, esim. isojen leikkausten (jalka-amputaation luokkaa) yhteydessä
- colliet kai herkempiä

Vinkristiini, vinblastiini ja doksorubisiini
- Solusalpaajia, joita käytetään toisinaan eläimillä erilaisissa kasvaintaudeissa kirurgisen hoidon ohella. Käyttö Suomessa toistaiseksi vähäistä, joten näihin tuskin moni colliensa kanssa törmää, koska harvoinpa solusalpaajahoitoon eläimien kanssa ryhdytään.

Rifampisiini (Rimapen)
- ihmisille varattu tuberkuloosiin tehoava antimikrobilääke
- eläimillä käytössä ainoastaan hevosilla ja niilläkin vain varsojen Rodococcus equi-keuhkotulehduksen hoidossa

Domperidoni
- Erityislupalääke hevosille, tabletteina: Motilium

Mukana on myös hevosille tarkoitettuja lääkkeitä. Tämä johtuen siitä että, collie on menehtynyt saatuaan vahingossa hevosen matolääkettä. Eli jos käytte talleilla niin tämä on varoituksen paikka.

Sitten vielä yleisesti koiralle haitalliset lääkeaineet parasetamoli esim. Panadol comp. ym ja ibuprofeiini esim. Burana ym.

Äänestä
  • Kiitoksia paljon :) Kai voi normaalia matolääkettä kuten Canex vetia antaa kuitenkin? entä axiluria?

    Äänestä

  • Aloittaja... kirjoitti:

    Kiitoksia paljon :) Kai voi normaalia matolääkettä kuten Canex vetia antaa kuitenkin? entä axiluria?

    niitä ihan huoletta :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Colliesta.... kirjoitti:

Meille tulee hauva, jossa collieta. Nyt pitäisi saada tietää, mitä piikkejä tms lääkkeitä ei Collielle saanut antaa?? Siis kun olen kuullut että jotkut muille hauvaroduille annattavat voi olla kohtalokkaita collielle!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu